DELOVNI OBISK PRI LJUDSKI UNIVERZI ANTE BABIĆ UMAG
Umag, 2. 10. 2021
Z Burjo po Evropi v okviru programa Erasmus+
S projektom Druge perspektive znanja izvajamo učne mobilnosti osebja za izmenjavo dobrih praks in izboljšanje pristopov pri neformalnem izobraževanju pripadnikov etničnih manjšin
Terra Magica!
Tako domačini naslovijo Istro, svojo čarobno zemljo. In še kako imajo prav. Ko od bliže spoznaš njeno kulturno izročilo in turistični potencial, te obkroži s čarovnijo. In kulinaričnim razvajanjem. Okusna domača oljčna olja, vina in tartufi so le del sožitja mediteranskih vonjev in božanskih okusov, ki krasijo ta mistični polotok in plodove njene zemlje.
Tik preden je zadnje letošnje poletne temperature s plaž odpihnila burja, smo se v okviru programa Erasmus+ odpravili na tridnevni delovni obisk v Umag, najbolj zahodno hrvaško mesto. Tam znajo biti pozni septembrski dnevi še kako krasni. K temu sta dodatno pripomogli Tatjana Vujić, direktorica Ljudske univerze Ante Babić iz Umaga ter njena sodelavka Erika Blašković, mentorica naših mobilnosti. Obe sta nas prisrčno sprejeli in za naš obisk izdelali izdaten in raznovrsten program dela.
V sklopu delovnega obiska smo se sestali še s Floriano Bassanese Radin, podžupanjo Občine Umag iz vrst italijanske manjšinske skupnosti Fulvio Tomizza. Sledil je tudi pogovor z Danico Bojković, predsednico Slovenskega kulturnega društva Ajda. Pridružil se nam je tudi Slaviša Šmalc, direktor občinskega urada Občine Umag. Nazadnje pa smo obiskali še Nevena Ušumovića, direktorja Mestne knjižnice Umag in soorganizatorja vsakoletnega čezmejnega literarnega foruma Fulvio Tomizza.
Naš Zavod Burja s projekti mobilnosti osebja zasleduje svojo strategijo internacionalizacije, krepi mednarodno mrežo partnerskih organizacij in v svoje delovne procese uvaja nova znanja, izmenjuje dobre prakse ter relevantne informacije, krepi skupne pobude, vzajemno učenje, nove projekte ter s tem prispeva k večji vlogi manjšinskih organizacij na področju neformalnega izobraževanja odraslih in večji dodani vrednosti za svoje končne uporabnike.
Z vsakim delovnim obiskom dolgoročno vplivamo na naša ključna prednostna področja. Krepimo motivacijo odraslih manjšinskih pripadnikov pri neformalnem izobraževanju, ustvarjamo nove učne priložnosti in potenciale, spodbujamo aktivnosti ozaveščanja, informiranja in socialne vključenosti, izboljšujemo institucionalne sposobnosti lastne organizacije ter hkrati razvijamo regionalna in mednarodna partnerstva.
Za krepitev medsektorskega povezovanja izbiramo različne institucije v tujini, od občin do ljudskih univerz ali nevladnih organizacij. Pri tem sledimo cilju, da organizacije delujejo v nacionalno mešanem okolju, koordinirajo različne oblike neformalnega izobraževanja ter imajo pozitivne prakse pri socialnem vključevanju etničnih manjšin.
Za obisk Ljudske univerze Ante Babić Umag smo se odločili prav zato, ker predstavljajo vse zgoraj našteto. V vse to smo se lahko prepričali že v kratkem času našega obiska. Ljudska univerza Ante Babić je močno vpeta v lokalno skupnost in vsakoletno oblikuje raznovrstne programe formalnega in neformalnega izobraževanja odraslih, pa tudi ostala usposabljanja. Predstavniki univerze sicer ne koordinirajo kulturnih aktivnosti, kot to zna biti še vedno praksa z ljudskimi univerzami v manjših mestih na Hrvaškem. Vseeno pa prisrčno povezujejo različne deležnike, jim nudijo logistično in strokovno podporo in poizkušajo ustvariti najboljše sinergijske učinke za lokalno skupnost, njene prebivalce in obiskovalce.
Ljudska univerza ima v samem osrčju mesta Umag impresivne logistične zmogljivosti. V svetli etaži prvega nadstropja velike stavbe, ki je tudi dom mestne kulturne dvorane Antonio Coslovich, imajo na prostranih hodnikih različne predavalnice. Te so tematsko zelo dobro opremljene za različne programe izobraževanja – pri njih lahko na istem hodniku srečamo tako trgovino, lokal, masažni salon, IKT ustvarjalnico ali umetniški paviljon. Vse to so, poleg tečajev jezika, zelo priljubljeni programi izobraževanja, zato je tudi njihovo študijsko okolje temu primerno opremljeno. Na obisku smo se stežka odločali, ali bi si dlje časa vzeli za temeljit obisk njihovega lokala ali masažnega salona.
A kot so nam pojasnile gostiteljice, ni bilo od vedno tako. Temeljit razvoj njihove ljudske univerze se je dogajal postopoma. Svojo pot so gradili na majhnih a odločnih korakih, ki so temeljili na posluhu potreb in želja same lokalne skupnosti. Le-ta pa je izrazito turistično usmerjena. Unikaten multikulturni in multietnični prostor Istre zadeva tako vsakoletni pritok turistov in pa samo strukturo lokalnega prebivalstva. Razvoj Istre v kulturno turistično Meko je zaznamoval tudi razvoj mesta Umag.
Marsikdo od nas ima verjetno dolgo brado spominov na vso turistično ponudbo, praktično vse od Savudrije, Stella Marisa pa do Umaga. Teh nekaj zalivov povezuje živopisni lungomare, na katerem kot prva soseda sobivata tako prodajalna cenene opreme in luksuzna restavracija. Po lungomare vsake toliko še vedno prisopiha tisti turistični vlakec, ki v svojih vagončkih popelje zasanjane turiste.
In mesto vse od leta 1990 dalje, na vrhuncu turistične sezone, gosti svoj tenis turnir. Na njem je vsak slovenski navdušenec tega športa od blizu lahko videl marsikaterega idola. Tenis je za Umag integralni del, saj je veliko turističnih kapacitet podrejeno prav igranju tega športa. Tenis žogice se znajo zakotaliti ven iz marsikatere izložbe. Prav tako tudi burna debata ob lokalnem teniškem igrišču. Seveda o tem, kdo je največji tega športa.
Če pa človeka življenjska zgodba ponese rahlo izven turističnih prigod, potem lahko Umag doživi v povsem drugačni, a nič manj lepi zgodbi. Navdušuje predvsem multikulturnost, ki se največkrat povezuje s koeksistenco različnih nacij. Evropska unija je prav takšno multikulturnost ponotranjila kot esenco svojega sobivanja in obstoja. In prav takšna multikulturnost je danes simbol Istre.
Danes je namreč vsak peti Evropejec etnična manjšina in s prihodnjimi migracijami se bo ta odstotek samo še povečeval. Prav zato so takšna okolja, kjer ljudje različnih kultur najdejo svoje mirno sobivanje, toliko bolj vredna. In toliko lažje lahko delajo na izobraževanju sebe in naslednjih generacij. V vsakem formalnem ali neformalnem smislu. Ob tem pa gradijo bolj tolerantno in vključujočo družbo.
Skupni imenovalec in nekakšen generator razvoja multikulturnosti Istre je morda Fulvio Tomizza, eden najbolj plodnih istrskih pisateljev italijanskega rodu, ki je ustvarjal v drugi polovici 20. stoletja. Z njegovo prozo se namreč poistovetijo mnogi, tako na italijanski, slovenski ali hrvaški strani meje. Vsako zgodnjo jesen poteka literarni forum Fulvio Tomizza, ki se organizira tako v Trstu, Kopru kot Umagu. Na njem sodelujejo mnogi priznani pesniki in pisatelji iz celotne regije.
Po drugi strani pa so težave lokalnih manjšinskih skupnosti še kako aktualne. Tu gre za težave širšega družbenega, ne pa eksistenčnega karakterja. O vsem tem smo se v italijanskem domu lahko pomenili s predstavniki italijanske in tudi slovenske zamejske skupnosti. Velika težava, ki je skupna mnogim manjšinskim skupnostim, je prav motivacija mlajših rodov za aktivno prevzemanje bodočega dela. S tem seveda trpi bogato kulturno izročilo, ki ga določen prostor premore.
Slaba motivacija se naknadno izkazuje tudi v neformalnih programih formalnega ali neformalnega izobraževanja odraslih. Skupnega mnenja smo si, da ni enoznačnega in enostavnega odgovora, kako pravilno nasloviti ta problem. Različne skupnosti se različno odzivajo, zato je potrebno v svojem delu biti vztrajen in pa zelo povezovalen in domiseln.
Veliko prostora na obisku smo zopet namenili vedno aktualni temi in dilemi, in sicer izvedbi spletnih, klasičnih ali mešanih programov izobraževanja, predvsem v kontekstu pandemije, razvoja digitalnih kompetenc in s tem posledičnem upadanju socialnih kompetenc. Naši domačini so bolj naklonjeni klasičnim pristopom izobraževanja. Pomembnosti digitalizacije ne zanikajo, obenem pa menijo, da je potrebno digitalizacijo uvajati v program v pravilnem kontekstu.
Zopet smo ugotovili tudi to, da v nadaljnjem obdobju pri nekaterih organizacijah potrebujemo tudi daljše delovne obiske. V realno izvedenih operativnih aktivnostih, ki jih na študijskih obiskih opraviš, se skriva preveč ključnih podrobnosti, ki so za razvoj znanja in prenos dobrih praks še kako pomembni. V treh dneh se lahko sicer veliko naučiš in vedno lahko postaviš iztočnico za nadaljnje delo. Tega lahko z daljšim obiskom kasneje nadgradiš do te mere, da bo zares učinkovit in trajnosten za vse udeležene skupine, predvsem pa za ciljne uporabnike.
Ob srčnem slovesu smo se z domačini dogovorili, da nas spomladi tudi sami obiščejo. Želja vseh je, da bi nadaljevali začete pogovore in delovne procese. Le te bi lahko v prihodnje nadgradili še s kakšnim daljšim skupnim projektom. Na obisk smo povabili tudi pripadnike manjšinskih skupnosti.
Za konec lahko še enkrat poudarimo, da smo se tudi na tej mobilnosti počutili odlično, za kar se gostiteljem še enkrat zahvaljujemo. Za nas so poleg delovnega programa pripravili tudi veliko drugih aktivnosti in druženja z različnimi deležniki. Bolje smo spoznali in razumeli samo lokalno skupnost. Kot darilo v sled zapisanemu, smo za popotnico dobili enega od romanov Fulvia Tomizze. S posvetilom, seveda.
V sklopu projekta Druge perspektive znanja smo letos že obiskali Občino Ludbreg in Inovativno mrežo iz Subotice, o čemer smo že pisali. Proti koncu leta bomo obiskali še Stalno predstavništvo pri Evropski uniji v Bruslju, s tem pa tudi sklenili načrtovane projektne aktivnosti.
RADNI POSJET PUČKOM OTVORENOM UČILIŠTU ANTE BABIĆ UMAG
Umag, 2.10.2021.
S Burjom širom Europe u okviru programa Erasmus+
U okviru projekta Druge perspektive znanja provodimo mobilnosti osoblja kako bismo poboljšali prakse neformalnog obrazovanja manjina u Sloveniji
Terra Magica!
Ovako mještani nazivaju Istru, svoju čarobnu zemlju. U pravu su. Kad bolje upoznate njenu kulturnu baštinu i turistički potencijal, okruži vas čarobnim velom. I kulinarski asortiman. Prekrasna domaća maslinova ulja, vina i tartufi samo su dio suživota mediteranskih aroma i božanskih okusa koji krase ovaj mistični poluotok i plodove njegove zemlje.
Neposredno prije je bura otpuhala s plaže posljednje ljetne temperature, u okviru programa Erasmus+ posjetili smo Umag, najzapadniji hrvatski grad. Kasni dani rujna tamo mogu biti predivni. Tome su dodatno pridonijele Tatjana Vujić, ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Ante Babić iz Umaga, te njezina bliska suradnica Erika Blašković, mentorica naših mobilnosti. Obje su nas srdačno dočekale i za naš posjet pripremile bogat i raznolik program rada.
U sklopu radnog posjeta kasnije smo se sastali s Florianom Bassanese Radin, dogradonačelnicom Grada Umag iz reda talijanske nacionalne manjine Fulvio Tomizza. Uslijedio je razgovor s Danicom Bojković, predsjednicom Slovenske kulturne zajednice Ajda. Pridružio nam se i Slaviša Šmalc, pročelnik ureda Grada Umag. Na kraju smo posjetili još Nevena Ušumovića, ravnatelja Gradske knjižnice Umag i suorganizatora svakogodišnjeg prekograničnog književnog foruma Fulvio Tomizza.
Kroz projekte mobilnosti osoblja, Institut Burja provodi svoju strategiju internacionalizacije, jača međunarodnu mrežu partnerskih organizacija i uvodi nova znanja u svoje radne procese, razmjenjuje dobre prakse, relevantne informacije, zajedničke inicijative, uzajamno učenje te nove projekte. Na taj način pridonosi većoj ulozi manjinskih organizacija na polju neformalnog obrazovanja odraslih i većoj dodanoj vrijednosti krajnjim korisnicima.
Svakim radnim posjetom ostvarujemo dugoročni utjecaj na ključna područja koja su nam bitna. Jačamo motivaciju odraslih pripadnika manjina za neformalnim obrazovanjem, jačamo njihove mogućnosti i potencijale za učenje, promičemo aktivnosti podizanja svijesti, informiranja i socijalne uključenosti, poboljšavamo institucionalne kapacitete vlastite organizacije te istovremeno razvijamo međunarodna i regionalna partnerstva.
Da bismo ojačali međusektorsku integraciju, odabiremo razne institucije u inozemstvu, od općina do pučkih škola ili nevladinih organizacija. Pri tom nam je bitno da djeluju u nacionalno mješovitom okruženju, koordiniraju različite oblike neformalnog obrazovanja te imaju pozitivne prakse sa socijalnim uključivanjem etničkih manjina.
Pučko otvoreno učilište Ante Babića Umag odlučili smo posjetiti upravo zato što predstavljaju sve gore navedeno. U sve smo se to mogli uvjeriti u kratkom vremenu našeg posjeta. Samo učilište snažno je uključeno u lokalnu zajednicu i godišnje stvara razne formalne i neformalne programe obrazovanja odraslih, kao i druga osposobljavanja. Predstavnici učilišta ne koordiniraju kulturne aktivnosti, kao što je to još uvijek praksa sa pučkim sveučilištima u manjim gradovima u Hrvatskoj. Ipak, srdačno povezuju različite dionike, nude im logističku i stručnu podršku te pokušavaju stvoriti najbolje sinergijske učinke za lokalnu zajednicu, njezine stanovnike i posjetitelje.
Samo pučko učilište ima impresivne logističke kapacitete, u samom srcu Umaga. U svijetloj etaži prvog kata velike zgrade, u kojoj se nalazi i gradska kulturna dvorana Antonio Coslovich, u prostranim hodnicima nalaze se različite predavaonice. Te su tematski vrlo dobro opremljene za različite obrazovne programe – u njima se u istom hodniku može pronaći trgovina, bar, salon za masažu, IKT stvaraonica ili umjetnički paviljon. Sve su to, pored jezičnih tečajeva, vrlo popularni obrazovni programi, pa je i njihovo okruženje sukladno tome opremljeno. Osobno se nismo mogli odlučiti hoćemo li u duži posjet njihovom baru ili salonu za masažu.
No, kako su nam objasnili domaćini, to nije uvijek bilo tako. Temeljiti razvoj njihovog pučkog učilišta odvijao se postupno. Svoj su put gradili sa malim, ali odlučnim koracima, na temelju osluškivanja potreba i želja same lokalne zajednice. S tim što je ta izrazito turistički orijentirana. Jedinstveno multikulturalno i multietničko područje Istre tiče se također svakogodišnjeg priljeva turista kao i strukture lokalnog stanovništva.
Razvoj Istre u kulturnu turističku Meku obilježio je i razvoj grada Umaga. Mnogi od nas vjerojatno imaju dugu bradu sjećanja na cjelokupnu turističku ponudu, praktički sve od Savudrije, pa Stella Marisa do Umaga. Ovih nekoliko uvala povezano je slikovitim lungomarom, gdje i štand šarene robe i luksuzni restoran koegzistiraju kao prvi susjedi. S vremena na vrijeme, turistički vlakić koji u svojim vagončićima vozi sanjive turiste i dalje se probija lungomarom.
Grad je inače domaćin vlastitog teniskog turnira koji se u vrhuncu turističke sezone odvija već od 1990. godine. Svaki slovenski ljubitelj ovog sporta mogao je ovdje izbliza vidjeti mnoge idole. Tenis je za Umag vrlo integralan jer su mnogi turistički sadržaji podređeni bavljenju ovim sportom. Teniske loptice mogu se otkotrljati iz mnogih izloga. A uz lokalni teniski teren vodi se velika rasprava. Naravno, o tome tko je najveći ovog sporta.
No, ako posjetitelja životna priča odvede izvan turističkih događanja, tada se Umag može doživjeti u drugoj lijepoj priči. Osobito nas dojmi multikulturalizam koji se najčešće povezuje sa suživotom različitih nacija. Europska unija je upravo takav multikulturalizam uzela kao bit svog suživota i postojanja. I upravo takav multikulturalizam danas je simbol Istre.
Danas je svaki peti Europljanin etnička manjina, a sve buduće migracije samo će uvećati ovaj postotak. Zato su sve vrjednija okruženja u kojima ljudi različitih kultura nalaze svoj miran suživot. Mještani mogu mnogo lakše raditi na obrazovanju sebe i budućih generacija. U svakom formalnom ili neformalnom smislu. Istovremeno, izgrađuju tolerantnije i inkluzivnije društvo.
Jedan od najzaslužnijih za razvoj istarskog multikulturalizma možda je i Fulvio Tomizza, jedan od najplodnijih istarskih pisaca talijanskog podrijetla koji je stvarao u drugoj polovici 20. stoljeća. Naime, mnogi se poistovjećuju s njegovom prozom, kako s talijanske, slovenske ili hrvatske strane granice. Književni forum Fulvio Tomizza održava se svake rane jeseni, a organizira se u Trstu, Kopru i Umagu. U njemu učestvuju mnogi poznati pjesnici i književnici iz cijele regije.
S druge strane, problemi lokalnih manjinskih zajednica nisu ništa manje aktualni. To su problemi šire društvene, a ne egzistencijalne prirode. O svemu tome u Talijanskom domu mogli smo razgovarati s predstavnicima talijanske, ali i slovenske prekogranične zajednice. Veliki zajednički izazov mnogim manjinskim zajednicama upravo je motivacija mlađih generacija za aktivno preuzimanje budućeg posla. Time, naravno, trpi cjelokupna bogata kulturna tradicija koju određeni prostor posjeduje.
Slaba motivacija kasnije se očituje u neformalnim programima formalnog ili neformalnog obrazovanja odraslih. Sudionici smo se ipak složili kako ne postoji jednoznačan odgovor kako pravilno riješiti ovaj problem. Različite zajednice različito reagiraju pa je u svom poslu potrebno biti uporan te mnogo maštovit.
U razgovoru smo puno prostora opet posvetili uvijek aktualnoj temi – ili provedbi online, klasičnih ili mješovitih obrazovnih programa, osobito u duhu pandemije, razvoja digitalnih kompetencija i posljedičnog pada društvenih kompetencija. Naši mještani više se zalažu za klasičan pristup u obrazovanju. Ne poriču važnosti digitalizacije, ali istodobno smatraju da je digitalizaciju u program obrazovanja potrebno uvoditi u pravilnom kontekstu.
Na toj posjeti opet smo otkrili da nam u budućnosti trebaju duži radni posjeti. U realno izvedenim operativnim aktivnostima koje tijekom studijskih posjeta ne vidimo, skriva se previše ključnih detalja koji su važni za razvoj obrazovnih programa i prijenos dobrih praksi. U tri dana možete puno naučiti i uvijek možete postaviti okvire buduće suradnje. Ta se kasnije može nadograditi duljim posjetom što će stvarati učinke za sve sudionike, a posebno za ciljane korisnike.
Na srdačnom rastanku dogovorili smo se s domaćinima da nas posjete na proljeće. Postoji želja da nastavimo razgovore i započete radne procese. U budućnosti bi ih mogli nadograditi duljim zajedničkim projektima. Također, u posjetu smo pozvali i pripadnike manjinskih zajednica.
Na kraju, možemo još jednom naglasiti kako smo se na ovoj mobilnosti osjećali odlično. Na tome našim domaćinima još jednom zahvaljujemo. Uz obilni program rada pripremili su nam i mnoge druge aktivnosti i okupljanja s raznim dionicima. S tim smo bolje upoznali lokalnu zajednicu. U smislu toga, kao vrijedni dar, dobili smo jedan od romana Fulvija Tomizze. Naravno, uz posvjetu.
U sklopu projekta Druga perspektiva znanja ove smo godine već posjetili Grad Ludbreg i Inovativnu mrežu iz Subotice, o čemu smo već pisali. Pred kraj godine posjetit ćemo i Stalno predstavništvo kod Europske unije u Bruxellesu, čime ćemo zaključiti planirane projektne aktivnosti.
WORKING VISIT TO ADULT EDUCATION INSTITUTION ANTE BABIĆ UMAG
Umag, 2.10.2021
INSTITUTE BURJA EXPLORING EUROPE UNDER ERASMUS+
Under the Other Perspectives of Knowledge project, we implement staff learning mobility to improve the practices of non-formal education for minorities in Slovenia
Terra Magica!
This is how the locals call Istria, their magical land. And how right they are. When you get a closer look at its cultural tradition and tourist potential, it surrounds you with magic. And culinary pampering. Delicious homemade olive oils, wines and truffles are just part of the coexistence of Mediterranean aromas and divine flavours that adorn this mystical peninsula and the fruits of its land.
The late days of September can be excellent there. Just before the summer temperatures were finally blown off with the burja wind, we went on a three-day working visit to Umag, the most western Croatian city, as part of the Erasmus+ programme. Tatjana Vujić, director of the Adult Education Institution Ante Babić from Umag, and her colleague Erika Blašković, mentor of our mobilities, additionally contributed to this. They both welcomed us warmly and prepared a generous and varied work program for our visit.
As part of the working visit, we also met with Floriana Bassanese Radin, Deputy mayor of Umag Municipality, from the ranks of the Italian minority community Fulvio Tomizza. We had a joint meeting with Danica Bojković, president of the Slovenian Cultural Association Ajda. Slaviša Šmalc, director of the office of the Municipality of Umag, met us to express his welcome. Finally, we visited Neven Ušumović, director of the Umag City Library and co-organizer of the annual cross-border literary forum Fulvio Tomizza.
Through staff mobility projects, Institute Burja develops its internationalization strategy, strengthens the international network of partner organizations and introduces new knowledge into its work processes, exchanges good practices, relevant information, joint initiatives, mutual learning, new projects, and contributes to a more significant role of minority organizations in the field of non-formal adult education and more substantial benefit to its end users.
With each working visit, we make a long-term impact on key areas that are important to us. We strengthen the motivation of adult minority members for non-formal education, improve their learning opportunities and potentials, promote awareness-raising, information and social inclusion activities. We improve the institutional capacity of our organization and at the same time develop international and regional partnerships.
We choose various institutions abroad to strengthen cross-sectoral integration, from municipalities to Adult Education Institutions or non-governmental organizations. There, we need to operate in a nationally mixed environment, coordinate various forms of non-formal education and have positive practices in the social inclusion of ethnic minorities.
We decided to visit the Ante Babić Adult Education Institution in Umag precisely because they represent all of the above. Ante Babić Institution is strongly involved in the local community and annually designs various formal and non-formal adult education programs and other training. Representatives of the university do not coordinate cultural activities, as is still the practice with some Adult Education Institutions in smaller towns in Croatia. Nevertheless, they cordially connect different stakeholders, offer them logistical and professional support, and create the best synergy effects for the local community, its residents, and visitors. We were able to see all this in a short time of our visit.
The Ante Babić Institution has impressive logistics facilities in the heart of Umag. The bright first floor of the large building, which is also home to the Antonio Coslovich City Cultural Hall, has various lecture classrooms in the spacious hall. These are thematically very well equipped for different educational programs – there we can meet a diary shop, a bar, a massage parlour, an ICT creative space or an art pavilion in the same hall. In addition to language courses, all are trendy educational programs, so their study environment is equipped accordingly. We had a hard time deciding whether to take a more extended visit to their bar or massage parlour during the visit.
But as the hosts explained to us, this has not always been the case. The thorough development of their People’s University took place gradually. They built their path on small but decisive steps based on listening to the needs and wishes of the local community itself. This one is distinctly tourist-oriented. The unique multicultural and multiethnic area of Istria concerns both the annual influx of tourists and the structure of the local population. The development of Istria into a cultural tourist Mecca also influenced the development of the town of Umag.
Many of us probably have a long beard of memories of the entire tourist offer, practically everything from Savudrija and Stella Marisa to Umag. These few bays are connected by a picturesque lungomare, where the junk equipment store and the luxury restaurant coexist as the first neighbours. Now and then, a little tourist train with carriages of dreamy tourists still ploughs through the lungomare.
The city has hosted its tennis tournament since 1990, at the height of its tourist season. Every Slovenian fan of this sport could see many idols up close. Tennis is an integral part of Umag, as many tourist facilities are subordinated to playing this sport. Tennis balls can roll out of many shop windows. There is also a heated debate at the local tennis court. Of course, about who is the greatest of this sport.
However, if a person’s life story takes him slightly outside of tourist events, Umag can be experienced in a completely different but no less beautiful story. We are particularly impressed by multiculturalism, which is most often associated with the coexistence of different nations. The European Union has internalized just such multiculturalism as the essence of its coexistence. And just such, multiculturalism is today a symbol of Istria.
Today, one in five Europeans is an ethnic minority, and future migration will only increase this percentage. That is why such environments, where people of different cultures find their peaceful coexistence, are all the more valuable. And they can work so much easier on educating themselves and future generations in every formal or informal way. At the same time, they are building a more tolerant and inclusive society.
The significant influence of the development of Istria’s multiculturalism is perhaps Fulvio Tomizza, one of the most prolific Istrian writers of Italian descent. He wrote notably in the second half of the 20th century. Namely, many identify with his prose on the Italian, Slovenian or Croatian side of the border. The Fulvio Tomizza literary forum takes place every early autumn and is organized in Trieste, Koper and Umag. It features many renowned poets and writers from across the region.
On the other hand, the problems of local minority communities are even more topical. These are problems of a broader social rather than existential nature. We were able to talk about all this in the Italian home with representatives of the Italian and the Slovenian cross-border community. A significant problem common to many minority communities is precisely the motivation of younger generations to actively take on future work. With this, of course, suffers the rich cultural tradition that a particular space possesses.
Poor motivation is subsequently manifested in non-formal programs of formal or non-formal adult education. We agree that there is no one-size-fits-all answer to how to address this problem adequately. Different communities react differently, so it is necessary to be persistent in your work and connective and imaginative.
We again devoted a lot of space to the always current topic and dilemma, namely the implementation of online, classic or blended education programs, especially in the pandemic, the development of digital competencies and the consequent decline of social competencies. Our locals are more in favour of the classical approach to education. They are far from denying the importance of digitalization. On the other hand, they believe we should introduce digitalization into the programmes in the proper context.
Again, we also found that in the future, we need longer working visits to some organizations. There are too many key details hidden in the realistically performed operational activities that you perform during study visits, which are even more critical for developing knowledge and the transfer of good practices.
Of course, you can learn a lot in three days, and you can always set the stage for further work. You can upgrade this later with a more extended visit to the extent that it will be effective and sustainable for all participating groups, especially for the target users. At the farewell, we agreed with the locals to visit us in the spring. It is everyone’s wish to continue the conversations and work processes that have begun. We can upgrade that in the future with a more extended joint project. We also invited members of minority communities to visit Slovenia.
Finally, we can emphasize that we felt great on this mobility also, for which we thank the hosts once again. In addition to the work program, they also prepared many other activities and gatherings with various stakeholders. We only got to know and understand the local community better. As a gift in writing, we received one of Fulvio Tomizza’s novels. With dedication, of course.
As a part Other Perspective of Knowledge project, we have already visited the Municipality of Ludbreg and the Innovative Network from Subotica this year. We have written about it in other occasions. Towards the end of the year, we will also visit the Permanent Representation to the European Union in Brussels, thus concluding the planned project activities.
Vizitka
Zavod Burja
Ulica XIV. Divizije 10
3272 Rimske Toplice
e: info@zavod-burja.si
M: +386 41 577 074
Akreditacija Erasmus+ podeljena Zavodu Burja