DELOVNI OBISK OBČINE LUDBREG
Ludbreg, 30. 3. 2021
Z Burjo po Evropi v okviru programa Erasmus+
S projektom Druge perspektive znanja izvajamo učne mobilnosti osebja za izboljšanje dobrih praks in pristopov pri neformalnem izobraževanju pripadnikov manjšin
Zavod Burja s projekti mobilnosti osebja zasleduje svojo strategijo internacionalizacije, krepi mednarodno mrežo partnerskih organizacij in v svoje delovne procese uvaja nova znanja, izmenjuje dobre prakse, relevantne informacije, skupne pobude, vzajemno učenje, nove projekte ter s tem prispeva k večji vlogi manjšinskih organizacij na področju neformalnega izobraževanja odraslih in večjo dodano vrednost svojim končnim uporabnikom.
Z vsakim delovnim obiskom dolgoročno vplivamo na ključna področja, ki so za nas pomembna. Krepimo motivacijo odraslih manjšinskih pripadnikov za neformalnim izobraževanjem, krepimo njihove učne priložnosti in potenciale, spodbujamo aktivnosti ozaveščanja, informiranja in socialne vključenosti, izboljšujemo institucionalne sposobnosti lastne organizacije ter hkrati razvijamo mednarodna in regionalna partnerstva.
Za krepitev medsektorskega povezovanja izbiramo različne institucije v tujini, od občin do ljudskih univerz ali nevladnih organizacij. Pri tam nam je pomembno, da delujejo v nacionalno mešanem okolju, koordinirajo različne oblike neformalnega izobraževanja ter imajo pozitivne prakse pri socialnem vključevanju etničnih manjšin.
V sklopu projekta Druge perspektive znanja smo se navkljub novo sprejetim covid omejitvam odpravili na Hrvaško ter med 29. 3. in 31. 3. obisk na delovnem mestu izvedli v živo. Menimo, da ima pristen stik z gostitelji veliko večjo dodano vrednost kakor spletna izvedba, ki jo bomo v primeru predvidenih mobilnosti našega projekta uveljavljali le v skrajni sili.
Ludbreg je tipično panonsko mestece, ki leži na Hrvaškem, v bližini Madžarske in Slovenije. Po svoji lokalni legendi se smatra za središče sveta, saj se mnoga svetovna mesta nahajajo na koncentričnih krogih, katerih središče je ravno v Ludbregu. Na prvem krogu se nahajajo vsa večja mesta v lokalni sferi (Čakovec, Varaždin, Koprivnica), sledijo regionalna mesta Zagreb, Maribor in Kaposvar, nato Budimpešta, Trst in Dunaj itd.
Občina šteje približno 8.500 prebivalcev, samo mesto pa pol manj. S svojo tipično kontinentalno klimo in panonsko lego v občini prevladujejo poljedelstvo, živinoreja in vinogradništvo. Precej razvita je tudi industrijska panoga, saj je občina v svoj kraj privabila mnoga tuja podjetja, ki so na periferiji postavila svoje obrate.
Čeprav na prvi pogled mestece ne izstopa od mnogih, vzdolž in poprek Panonske nižine, se v njem skozi pogovor z ljudmi vseskozi čuti močna lokalna pripadnost, solidarnost ter čut za (samo)podobo. To se na koncu odraža v mnogih spremembah, ki jih mestece na vsakem koraku realizira skozi izvedbo različnih projektov.
Ludbreg je ena najuspešnejših hrvaških občin v smislu črpanja in realizacije evropskih sredstev. Zato ne čudi, da je večina prebivalcev zelo zadovoljna s svojim življenjem, da je nezaposlenost zelo majhna in da ljudje ne razmišljajo o tem, da bi se selili v kakšna druga mesta.
Nas je pot v Ludbreg zanesla zaradi spoznavanja dobrih praks, ki jih občinska uprava v sodelovanju z lokalno akcijsko skupino (LAS), predstavniki različnih nevladnih organizacij, vrtcev in šol uveljavlja za izobraževanje in dobro integracijo pripadnikov etničnih manjšin, ki živijo v skupnosti. V sami občini so prisotni pripadniki desetih različnih etničnih manjšin. Najštevilčnejši med njimi so Srbi, Romi in Albanci. Skupaj etnične (ali verske) manjšine predstavljajo približno 11% prebivalstva, njihovi pripadniki pa so generalno gledano zelo dobro vpeti in integrirani v lokalno skupnost.
Eden od razlogov za to je prav gotovo močan občutek lokalne pripadnosti, ki nacionalno pripadnost izpodriva kot eno od primarnih kolektivnih identitet. Drugi je blagostanje same občine, ki veliko vlaga v razvoj in vzdrževanje kritične infrastrukture ter v strateške investicije. Večina parkov, javnih površin in zgradb v centru mesta je urejenih, v tem trenutku pa se načrtuje izdelava športnega parka in ureditev zelenih površin ob bližnjem jezeru.
Občina aktivno podpira lokalne nevladne organizacije preko podpore enkratnih, večinoma manjših dogodkov ali preko sofinanciranja celoletnega programa delovanja. Predvsem pa lokalnim organizacijam nudi na souporabo primerno infrastrukturo, tako znotraj lokalne skupnosti kot tudi na področju Varaždinske županije (druga raven lokalne samouprave na Hrvaškem).
Veliko lastnih virov uporabijo za prijavo na različne evropske razpise, v katere potem vključujejo lokalne organizacije ali pa izvajajo različne neformalne izobraževalne delavnice in neformalna strukturirana izobraževanja. Tu gre predvsem za projekte Erasmus+, Evropa za državljane ali Interreg.
Kot sami največkrat poudarjajo, je pri vseh evropskih programih največja dodana vrednost prav mreženje. Še naprej želijo ostati motor medsektorskega povezovanja različnih organizacij civilne družbe, podjetnikov, strokovnjakov in drugih zainteresiranih deležnikov. Prav skozi takšno povezovanje in organizacijo povezovalnih aktivnosti se najdejo primerne ideje, ustvarijo nova partnerstva in razvijajo novi projekti.
Ko smo se začeli aktivneje in bolj poglobljeno pogovarjati z njihovimi strokovnjaki, smo tudi sami začutili, da so dejansko pripravljeni in odprti za vse vrste skupnega sodelovanja na različnih področjih. Podrobneje so nam predstavili svojo strategijo razvoja, izvedbo nekaterih najbolj zanimivih projektov ter lastne izkušnje pri premagovanju ovir za uspešno izpeljavo.
Za konec lahko povemo, da smo se na tej mobilnosti počutili odlično, za kar se županu in njegovim sodelavcem še enkrat zahvaljujemo. Za nas so poleg delovnega programa pripravili tudi veliko drugih aktivnosti, da smo lahko bolje spoznali in razumeli samo lokalno skupnost. V veliko čast nam je bilo, da je bil prav župan občine Ludbreg, g. Dubravko Bilić, naš gostitelj ter mentor mobilnosti. Z aktivno udeležbo v naših delovnih procesih nam je omogočil, da smo se lahko medsektorsko povezali tudi z drugimi akterji lokalne skupnosti ter se pomenili o konkretnejših idejnih predlogah z uvajanjem digitalizacije v učne procese.
RADNI POSJET GRADU LUDBREGU
Ludbreg, 30. 3. 2021.
S Burjom širom Europe u okviru programa Erasmus+
U okviru projekta Druge perspektive znanja provodimo mobilnosti osoblja kako bismo poboljšali prakse neformalnog obrazovanja manjina u Sloveniji
Kroz projekte mobilnosti osoblja, Institut Burja provodi svoju strategiju internacionalizacije, jača međunarodnu mrežu partnerskih organizacija i uvodi nova znanja u svoje radne procese, razmjenjuje dobre prakse, relevantne informacije, zajedničke inicijative, uzajamno učenje te nove projekte. Na taj način pridonosi većoj ulozi manjinskih organizacija na polju neformalnog obrazovanja odraslih i većoj dodanoj vrijednosti krajnjim korisnicima.
Svakim radnim posjetom ostvarujemo dugoročni utjecaj na ključna područja koja su nam bitna. Jačamo motivaciju odraslih pripadnika manjina za neformalnim obrazovanjem, jačamo njihove mogućnosti i potencijale za učenje, promičemo aktivnosti podizanja svijesti, informiranja i socijalne uključenosti, poboljšavamo institucionalne kapacitete vlastite organizacije te istovremeno razvijamo međunarodna i regionalna partnerstva.
Da bismo ojačali međusektorsku integraciju, odabiremo razne institucije u inozemstvu, od općina do pučkih škola ili nevladinih organizacija. Pri tom nam je bitno da djeluju u nacionalno mješovitom okruženju, koordiniraju različite oblike neformalnog obrazovanja te imaju pozitivne prakse sa socijalnim uključivanjem etničkih manjina.
U sklopu projekta Druge perspektive znanja, unatoč novo prihvaćenim covid ograničenjima, od 29. do 31. ožujka otišli smo u Hrvatsku i odradili posjetu na radnom mjestu. Vjerujemo da istinski kontakt s domaćinima ima puno veću dodanu vrijednost od online implementacije, koju ćemo u slučaju planiranih mobilnosti našeg projekta koristiti samo kao krajnje sredstvo.
Ludbreg je tipični panonski grad smješten u Hrvatskoj, u blizini Mađarske i Slovenije. Prema svojoj lokalnoj legendi, smatra se središtem svijeta, jer su mnogi svjetski gradovi smješteni na koncentričnim krugovima, čije je središte upravo u Ludbregu. U prvom su krugu svi veći gradovi u lokalnoj sferi (Čakovec, Varaždin, Koprivnica), zatim regionalni gradovi Zagreb, Maribor i Kaposvar, zatim Budimpešta, Trst i Beč itd.
Općina ima oko 8.500 stanovnika, a sam grad upola manje. S tipičnom kontinentalnom klimom i panonskim položajem u općini prevladavaju poljoprivreda, stočarstvo i vinogradarstvo. Industrija je također prilično razvijena, jer je općina na svoje mjesto privukla brojne strane tvrtke koje su svoje pogone postavile na periferiji.
Iako se na prvi pogled grad ne ističe od mnogih, uzduž i uzduž Panonske nizine, upravo se kroz razgovor s ljudima osjeća jaka lokalna pripadnost, solidarnost i osjećaj (samo)poštovanja. To se u konačnici ogleda u mnogim promjenama koje grad ostvaruje na svakom koraku provedbom različitih projekata.
Ludbreg je jedna od najuspješnijih hrvatskih općina u smislu crpljenja i realizacije europskih fondova. Stoga ne čudi da je većina stanovnika vrlo zadovoljna svojim životom, da je nezaposlenost vrlo niska i da ljudi ne razmišljaju o preseljenju u neki drugi grad.
Put u Ludbreg nas je vodio za upoznavanje dobrih praksi koje općinska uprava u suradnji s lokalnom akcijskom skupinom (LAG), predstavnicima raznih nevladinih organizacija, vrtića i škola provodi za obrazovanje i dobru integraciju etničkih manjina koje žive u zajednici. U samoj općini prisutni su pripadnici deset različitih etničkih manjina. Najbrojniji su Srbi, Romi i Albanci. Etničke (ili vjerske) manjine zajedno čine oko 11% stanovništva, a njihovi su pripadnici općenito vrlo dobro u lokalnu zajednicu.
Jedan od razloga za to je svakako snažan osjećaj lokalne pripadnosti, koji istiskuje nacionalnu pripadnost kao jedan od prioritetnih kolektivnih identiteta. Druga je dobrobit same općine koja puno ulaže u razvoj i održavanje kritične infrastrukture te u strateška ulaganja. Većina javnih parkova, površina i zgrada u centru grada je uređenih, a trenutno je u planu izgradnja sportskog parka i uređenje zelenih površina uz obližnje jezero.
Općina aktivno podržava lokalne nevladine organizacije potporom jednokratnih, uglavnom manjih događaja ili sufinanciranjem cjelogodišnjeg programa rada. Lokalnim organizacijama nudi prikladnu infrastrukturu za upotrebu kako unutar lokalne zajednice tako i unutar Varaždinske županije.
Mnogo resursa koriste za prijavu na razne europske natječaje u koje zatim uključuju lokalne organizacije, s kojima provode razne radionice neformalnog obrazovanja ili neformalnog strukturiranog obrazovanja. To su uglavnom projekti Erasmus+, Europa za građane ili Interreg.
Kao što i sami često ističu, najveća dodana vrijednost svih europskih programa je umrežavanje. Žele ostati pokretač međusektorskog umrežavanja različitih organizacija civilnog društva, poduzetnika, stručnjaka i ostalih dionika. Kroz takvo umrežavanje i organizaciju mrežnih aktivnosti pronalaze se prikladne ideje, stvaraju nova partnerstva i razvijaju novi projekti.
Kako smo počeli aktivnije i dublje razgovarati s njihovim stručnjacima, osjetili smo da su spremni i otvoreni za sve vrste zajedničke suradnje na raznim poljima. Detaljnije su predstavili svoju razvojnu strategiju, provedbu nekih od najzanimljivijih projekata i vlastito iskustvo u prevladavanju prepreka za uspješnu provedbu.
Za kraj možemo reći da smo se na ovom posjetu osjećali sjajno te se i ovim putem zahvaljujemo gradonačelniku i njegovim suradnicima. Uz program rada, za nas su pripremili i mnoge druge propratne aktivnosti kako bismo mogli bolje upoznati i razumjeti lokalnu zajednicu. Bila nam je velika čast što je naš domaćin i mentor za mobilnosti bio gradonačelnik općine Ludbreg, gospodin Dubravko Bilić. Aktivnim sudjelovanjem u našim radnim procesima omogućio nam je da se međusektorski povežemo s drugim akterima lokalne zajednice i započnemo razgovore o konkretnim idejama za buduće projekte, s uvođenjem digitalizacije u procese učenja.
WORKING VISIT TO MUNICIPALITY LUDBREG, CROATIA
Ludbreg, 30. 3. 2021
INSTITUTE BURJA EXPLORING EUROPE UNDER ERASMUS+
Under the Other Perspectives of Knowledge project, we implement staff learning mobility to improve the practices of non-formal education for minorities in Slovenia
Through staff mobility projects, Institute Burja develops its internationalization strategy, strengthens the international network of partner organizations and introduces new knowledge into its work processes, exchanges good practices, relevant information, joint initiatives, mutual learning, new projects and contributes to a greater role of minority organizations in the field of non-formal adult education and greater benefit to its end users.
With each working visit, we make a long-term impact on key areas that are important to us. We strengthen the motivation of adult minority members for non-formal education, strengthen their learning opportunities and potentials, promote awareness-raising, information and social inclusion activities, improve the institutional capacity of our own organization and at the same time develop international and regional partnerships.
To strengthen cross-sectoral integration, we choose various institutions abroad, from municipalities to people’s universities or non-governmental organizations. There, it is important for us to operate in a nationally mixed environment, coordinate various forms of non-formal education and have positive practices in the social inclusion of ethnic minorities.
As part of the Other Perspectives of Knowledge project, despite the newly adopted covid restrictions, we went to Croatia and carried out a job-shadowing visit between 29th and 31th of March. We believe that genuine contact with the hosts has a much greater added value than the online implementation, which we will only use as a last resort in the case of the planned mobility of our project. Ludbreg is a typical Pannonian town located in Croatia, near Hungary and Slovenia.
According to its local legend, it is considered the center of the world, as many world cities are located on concentric circles, the center of which is right in Ludbreg. The first round includes all major cities in the local sphere (Čakovec, Varaždin, Koprivnica), followed by the regional cities of Zagreb, Maribor and Kaposvar, then Budapest, Trieste and Vienna, etc.
The municipality counts about 8,500 inhabitants, and the city alone half as many. With its typical continental climate and Pannonian location, agriculture, animal husbandry and viticulture predominate in the municipality. The industry is also quite developed, as the municipality has attracted many foreign companies to its place, which have set up their plants on the outskirts.
Although at first glance the town does not stand out from many, along and across the Pannonian Plain, a strong local affiliation, solidarity and a sense of (self) image can be felt throughout the conversation through people. This is ultimately reflected in the many changes that the town realizes at every step through the implementation of various projects.
Ludbreg is one of the most successful Croatian municipalities in terms of drawing and realizing European funds. It is therefore not surprising that most residents are very happy with their lives, that unemployment is very low and that people do not think about moving to any other cities.
The trip to Ludbreg took us to learn about good practices that the municipal administration in cooperation with the local action group (LAG), representatives of various NGOs, kindergartens and schools enforce for education and good integration of ethnic minorities living in the community. Members of ten different ethnic minorities are present in the municipality itself. The most numerous of them are Serbs, Roma and Albanians. Together, ethnic (or religious) minorities make up about 11% of the population, and their members are generally very well integrated and integrated into the local community.
One of the reasons for this is certainly the strong sense of local belonging, which displaces national affiliation as one of the primary collective identities. The second is the well-being of the municipality itself, which invests heavily in the development and maintenance of critical infrastructure and in strategic investments. Most of the parks, public spaces and buildings in the city center are arranged, and at the moment it is planned to build a sports park and arrange green areas along the nearby lake.
The municipality actively supports local non-governmental organizations through the support of one-off, mostly smaller events or through co-financing of the year-round action program. Above all, it offers local organizations a suitable infrastructure for sharing, both within the local community and in the Varaždin County (the second level of local self-government in Croatia).
They use a lot of their own resources to apply for various European tenders, in which they then involve local organizations or conduct various non-formal education workshops and non-formal structured education. These are mainly Erasmus +, Europe for Citizens or Interreg projects.
As they themselves often point out, the greatest added value of all European programs is networking. They want to remain the engine of cross-sectoral networking of various civil society organizations, entrepreneurs, professionals and other stakeholders. It is through such networking and the organization of networking activities that suitable ideas are found, new partnerships are created and new projects are developed.
As we began to talk more actively and in more depth with their experts, we also felt that they were actually ready and open to all kinds of joint cooperation in various fields. They presented in more detail their development strategy, the implementation of some of the most interesting projects and their own experience in overcoming obstacles to successful implementation.
In the end, we can say that we felt great on this mobility, for which we thank the hosts once again. In addition to the work program, many other activities were prepared for us so that we could get to know and understand only the local community. It was a great honor for us that the mayor of the municipality of Ludbreg, Mr. Dubravko Bilić, our host and mobility mentor. By actively participating in our work processes, it enabled us to connect with other actors of the local community in a cross-sectoral manner and to discuss more concrete conceptual proposals by introducing digitalisation into learning processes.
Vizitka
Zavod Burja
Ulica XIV. Divizije 10
3272 Rimske Toplice
e: info@zavod-burja.si
M: +386 41 577 074
Akreditacija Erasmus+ podeljena Zavodu Burja