Po nova znanja v Đurđevac
Đurđevac, 01.07.2024
Z Burjo po Evropi – Kreativnost skozi promocijo in komunikacijo
Naši pripadniki so se še drugič letos zapeljali v Đurđevac. Po prvem obisku, kjer so spoznavali kulturni potencial in dobre zelene prakse, so se tokrat spoznali še s komunikacijskimi veščinami, tudi v praktičnem prikazu v lokalni skupnosti in s primeri dobrih praks na tem področju, tudi v digitalni obliki. Pomemben del programa je zajemal tudi krepitev zelenih kompetenc.
Osrednji cilj tridnevnega usposabljanja v okviru skupinske mobilnosti odraslih, ki se izvaja v okviru akreditirane mobilnosti programa Erasmus+ v organizaciji Zavoda Burja in gostitelji, z Društvom žensk mesta Đurđevac (Udruga žena grada Đurđevac), je bil tokrat na spoznavanje kulturne dediščine v lokalni skupnosti in usvajanju dobrih komunikacijskih veščin in načel trajnosti v kulturi in umetnosti v lokalnih skupnostih.
Osrednji cilj je bil spodbujanje komunikacije kulturnih potencialov odraslih z umetniško ustvarjalnostjo, ki jim je omogočal vpogled v raznolike izobraževalne programe, projekte in dogodke na tem področju. S tem usposabljanjem so udeleženci razvili svoje nove komunikacijske veščine in pridobili globlje razumevanje tehnik in idej, ki so ključne za njihovo osebno delo, rast in emancipacijo.
Spoznavali so ustrezne trajnostne prakse in razvijali digitalne kompetence na primerih dobrih praks v lokalni skupnosti. Poleg tega so skozi program aktivno spodbujali sodelovanje udeležencev v lokalnih skupnostih z organizacijo praktičnih dejavnosti na terenu, ki prispevajo h kulturnemu in umetniškemu bogastvu teh skupnosti. To venomer ustvarja mednarodni most med umetnostjo in družbo ter spodbuja aktivno vključevanje in prispevanje odraslih v kulturno življenje lastne in drugih skupnosti. Pri tem je bil poudarek zopet na socialni integraciji udeležencev z manj priložnostmi, predvsem pripadnikov etničnih manjšin in starejših žensk.
Pomemben del programa je bila aktivna participacija naših udeležencev na lokalnem dogodku, ki sloni na kulturnem izročilu mesta Đurđevac – Picokijado. Še pred tem pa so naši pripadniki naredili vrsto delavnic na to temo, vodila jih je izkušena novinarka in vizualistka Andjela Lenhard Antolin, ki je lokalno legendo predstavila celemu svetu. Bila pa je tudi vodja tega projekta v letih 2007- 2009. Že daljnjega leta 2008 so namreč v hudi domači in mednarodni konkurenci pridobili prestižno nagrado Evropske komisije ”European Destinations of Excellence” oz. EDEN, ustanovljeno leta 2006, ki spodbuja projekte trajnostnega turizma evropske destinacije odličnosti s čimer je to mesto postalo zmagovalec za leto 2008.
Predstavila je vse mehanizme tega, kako so izkoristili lokalno legendo, nematerialno kulturno izročilo, za svetovno promocijo lokalne skupnosti in za to pridobili tudi vrsto drugih uglednih nagrad. Leta 2009 so se s konceptom Picokijade predstavili tudi v New Yorku na največjem turističnem sejmu ”The New York Times Travel Show”. Tako daleč nazaj so namreč že razmišljali zeleno in trajnostno.
Kot že rečeno, naši pripadniki so imeli to čast, da so se lahko na tem dogodku tudi aktivno predstavili. Na njem so aktivno komunicirali z lokalno skupnostjo in jo primerno in tudi zelo uspešno nagovorili, na vsesplošno navdušenje prisotnih kot tudi njih samih. Oblekli so se v slovenske narodne noše, predstavili svoje unikatne izdelke, ob tem pa spekli še tradicionalne kulinarične dobrote. S tem so pridobili izjemno prakso primerne kulturne komunikacije v tujem okolju, obenem promovirali svoje delo, celoten program Erasmus+ in medkulturni dialog.
Pri tem so v bližnjem hotelu Picok naredili še izložbo svojih del, ki so jo prikazali mednarodnim in domačim gostom in obiskovalcem hotela. Obiskali so tudi sodobni multimedijski predstavitveni center Đurđevac, kjer so lahko skozi različna digitalna orodja, tudi skozi 3D očala, spoznali tako geološki nastanek krajinskega parka kot tudi lokalno legendo o Picoku.
Še bolj pomembno od vsega pa je to, da so skozi učinkovit učni proces, ki sloni na primerni socialni integraciji udeležencev z manj priložnostmi, pridobili primerno samozavest in spoznali, da so dovolj dobri in enakovredni, da lahko s svojim učenjem, ustvarjalnim delom in povezovanjem gradijo učinkovite medkulturne mostove in mednarodna prijateljstva. Da ta proces ni rezerviran samo za določene elite, temveč za vsakega človeka, ki se želi aktivirati.
V tem procesu leži sama srž programa Erasmus. Marsikdo si jo interpretira v smislu tega, da je ta program namenjen samo za najboljše. A zadeva je zelo enostavna – program Erasmus je namenjen prav vsem, ki želijo skozi njega naredi najboljše od sebe.
Po nova znanja u Đurđevac
Đurđevac, 01.07.2024.
Naši članovi krenuli su na svoje drugo ovogodišnje putovanje u Đurđevac. Nadovezujući se na svoj prvi posjet, gdje su zaronili u kulturni potencijal grada i zelene prakse, ovaj put su istražili novu dimenziju – komunikacijske vještine. Imali su jedinstvenu priliku svjedočiti tim vještinama na djelu unutar lokalne zajednice i putem digitalnih platformi.
Glavni cilj trodnevne edukacije u okviru grupne mobilnosti odraslih koja se provodi u sklopu akreditirane mobilnosti Erasmus+ programa u organizaciji Zavoda Burja i domaćina, s Udrugom žena grada Đurđevac (Udruga žena Grada Đurđevca), ovoga puta bila je za upoznavanje kulturne baštine u lokalnoj zajednici te usvajanje dobrih komunikacijskih vještina i načela održivosti u kulturi i umjetnosti u lokalnim zajednicama.
Glavni cilj programa nije bio samo unaprijediti komunikacijske vještine sudionika, već i potaknuti njihov osobni razvoj. Kroz umjetničko stvaralaštvo stekli su uvid u različite obrazovne programe i projekte te razvili dublje razumijevanje tehnika i ideja ključnih za njihov osobni rad i rast.
Učili su o relevantnim, održivim praksama i razvijali digitalne kompetencije na temelju primjera dobre prakse u lokalnoj zajednici. Osim toga, program je aktivno poticao sudjelovanje sudionika u lokalnim zajednicama organiziranjem praktičnih aktivnosti na terenu koje doprinose kulturnom i umjetničkom bogatstvu tih zajednica. Program često stvara međunarodni most između umjetnosti i društva i potiče aktivno uključivanje odraslih i doprinos njihovom kulturnom životu i drugim zajednicama. I ovdje je naglasak bio na socijalnoj integraciji sudionika s manje mogućnosti, posebice pripadnika nacionalnih manjina i starijih žena.
Važan dio programa bilo je aktivno sudjelovanje naših sudionika u lokalnoj manifestaciji koja se temelji na kulturnoj tradiciji grada Đurđevca – Picokijado. Još prije toga naši su članovi održali niz radionica na ovu temu, a pod vodstvom iskusne novinarke i vizualnice Andjele Lenhard Antolin, koja je domaću legendu predstavila cijelom svijetu. Bila je i voditeljica ovog projekta u godinama 2007.-2009.
Već 2008. godine su u oštroj domaćoj i međunarodnoj konkurenciji osvojili prestižnu nagradu Europske komisije “European Destinations of Excellence”. EDEN, osnovan 2006. godine, promovira projekte održivog turizma europske destinacije izvrsnosti, čime je ovaj grad proglašen pobjednikom za 2008. godinu. Predstavila je sve mehanizme kako su lokalnu legendu, nematerijalnu kulturnu tradiciju koristili za globalnu promociju lokalne zajednice i za to dobila niz drugih prestižnih nagrada. 2009. predstavili su koncept Picokijade u New Yorku na najvećem turističkom sajmu “The New York Times Travel Show”. Već su prije toliko vremena razmišljali zeleno i održivo.
Ujedno su u obližnjem hotelu Picok napravili izlog svojih radova koje su pokazali stranim i domaćim gostima i posjetiteljima hotela. Posjetili su i suvremeni multimedijski prezentacijski centar Đurđevac, gdje su kroz razne digitalne alate, pa tako i kroz 3D naočale, mogli upoznati geološki nastanak zaštićenog parka Đurđevački pijesci kao i lokalnu legendu o Picku.
Kao što je već rečeno, naši učesnici su imali čast da se mogu aktivno predstaviti na ovom događaju. Na njemu su aktivno komunicirali s lokalnom zajednicom te joj se prigodno i vrlo uspješno obratili, na opće oduševljenje prisutnih, ali i njih samih. Odjenuli su se u slovenske narodne nošnje, predstavili svoje unikatne proizvode, a ujedno i pekli tradicionalne kulinarske delicije. Time su stekli iznimnu praksu primjerene kulturne komunikacije u inozemnoj sredini, promovirajući pritom svoj rad, cjelokupni Erasmus+ program i interkulturalni dijalog.
Taj proces nije rezerviran samo za određene elite nego za sve koji se žele aktivirati. Ovaj proces nalazi se u samoj srži Erasmus programa. Mnogi ljudi to tumače da je ovaj program namijenjen samo najboljima. No, stvar je vrlo jednostavna – program Erasmus namijenjen je svima koji kroz njega žele napraviti najbolje od sebe.
We gained some new knowledge in Đurđevac
Đurđevac, 01.07.2024
With Burja around Europe – Creativity among the Communication and Promotion
Our members embarked on their second journey to Đurđevac this year. Building on their initial visit, where they delved into the city’s cultural potential and green practices, this time they explored a new dimension-communication skills. They had the unique opportunity to witness these skills in action within the local community and through digital platforms.
The main goal of the three-day training in the framework of group mobility of adults, which is carried out as part of the accredited mobility of the Erasmus+ program organized by the Burja Institute and the hosts, with the Association of Women of the City of Đurđevac (Women’s Association of the City of Đurđevac), was this time to learn about the cultural heritage in the local community and to adopt good communication skills and principles of sustainability in culture and art in local communities.
The program’s central goal was not just to enhance the participants’ communication skills, but also to foster their personal growth. Through artistic creativity, they gained insight into diverse educational programs and projects, and developed a deeper understanding of techniques and ideas crucial to their personal work and growth.
They learned about relevant, sustainable practices and developed digital competencies based on examples of good practices in the local community. In addition, the program actively encouraged the participation of participants in local communities by organizing practical activities in the field that contribute to these communities’ cultural and artistic richness. The program often creates an international bridge between art and society and encourages adults’ active involvement and contribution to their cultural life and other communities. Here, the emphasis was again on the social integration of participants with fewer opportunities, especially members of ethnic minorities and older women.
An important part of the program was the active participation of our participants in a local event based on the cultural tradition of the town of Đurđevac – Picokijada. Even before that, our members held a series of workshops on this topic, led by experienced journalist and visualist Andjela Lenhard Antolin, who presented the local legend to the whole world. She was also the manager of this project in 2007-2009.
Back in 2008, more than 15 years ago, they won the prestigious award of the European Commission “European Destinations of Excellence” in fierce domestic and international competition. Reward EDEN is founded in 2006, and promotes sustainable tourism projects of the European destination of excellence, making this city the winner for 2008.
She presented all the mechanisms of how they used the local legend, the non-material cultural heritage, for the global promotion of the local community and won a number of other prestigious awards for this.
In 2009, they presented the concept of Picokijada in New York at the biggest tourist fair, “The New York Times Travel Show”. So long ago, they were already thinking green and sustainable.
As already mentioned, our members had the honor of being able to actively present themselves at this event. On it, they actively communicated with the local community and addressed it appropriately and very successfully, to the general enthusiasm of those present as well as themselves. They dressed in Slovenian national costumes, presented their unique products, and at the same time baked traditional culinary delicacies. With this, they gained exceptional practice of appropriate cultural communication in a foreign environment, while promoting their work, the entire Erasmus+ program and intercultural dialogue.
At the same time, they made a showcase of their works in the nearby Hotel Picok, which they showed to international and domestic guests and visitors to the hotel. They also visited the modern multimedia presentation center Đurđevac, where they could learn about the geological formation of the landscape park as well as the local legend about Picok through various digital tools, including through 3D glasses.
What is even more important than anything else is that through an effective learning process, which is based on the appropriate social integration of participants with fewer opportunities, they gained adequate self-confidence and realized that they are good enough and equal to be able to, through their learning, creative work and networking they build effective intercultural bridges and international friendships. This process is reserved not only for certain elites but for everyone who wants to be activated. This process lies at the very core of the Erasmus programme. Many people interpret it because this program is intended only for the best. However, the matter is very simple – the Erasmus program is designed for everyone who can make the best of themselves through it.
Vizitka
Zavod Burja
Ulica XIV. Divizije 10
3272 Rimske Toplice
e: info@zavod-burja.si
M: +386 41 577 074
Akreditacija Erasmus+ podeljena Zavodu Burja