Obisk manjšinske organizacije – društva CROATIE – OCCITANIE v Toulousu
Touluse, 27.6.2024
Z Burjo po Evropi – Multijezični Touluse in manjšine na delu
Ivana Stipić Lah
V okviru naše Erasmus+ akreditacije smo imeli priložnost obiskati manjšinsko organizacijo, društvo CROATIE – OCCITANIE v Toulusu. To društvo že 25 let deluje na izmenjavi kulturnih, izobraževalnih in zgodovinskih vezi med Hrvaško in francosko regijo Occitanie, po kateri je tudi dobilo svoje ime. V nekaj dnevih obiska smo lahko pridobili konkreten vpogled v njihovo delo, aktivnosti in aktualne ter prihodnje projekte.
Izjemno zanimivo je bilo opazovati, kako se majhna hrvaška skupnost že vrsto let aktivno bori s svojimi izzivi, pri tem pa imajo za svojo organizacijo izjemno aktivno ponmoč lokalnih oblastio. Organizacija dobro sodeluje tudi z ostalimi manjšinskimi skupnostmi v Toulousu in je že sodelovala v projektih Erasmus+, v okviru katerih je dijakom iz Hrvaške omogočila obisk francoskih šol. Za svoje člane organizira kulturno-izobraževalne in umetniške dejavnosti, za mlajše člane pa je organizirana tudi šola hrvaškega jezika. Organizacijo aktivno vodi inženir Zdravko Cerovečki, pri projektih pa mu pomaga mladi up organizacije, Karmen Čota.
Društvo skrbi tudi za spomenik v edinem mestu v Franciji, katerega ulica nosi ime Hrvaška avenija (Avenue des Croates). Vsako leto tam poteka slovesnost v spomin na prisilno mobilizirane hrvaške vojake, ki so se med drugo svetovno vojno tam z orožjem uprli nacistom. Večino hrvaških upornikov so okupatorji usmrtili na kraju samem, nekaj pa jih je pobegnilo in spodbudilo francoski odpor v tem delu okupirane Francije.
Srečanje s predstavniki gledališča Musical de Pibrac
Zahvaljujoč Zdravku in njegovi povezanosti z lokalno skupnostjo smo imeli ob našem obisku priložnost obiskati še nekaj drugih pomembnih institucij ter navezati koristne in trajne stike. Najprej smo se srečali s Stéphanom Novackom, direktorjem Theatre Musical de Pibrac, kjer smo razpravljali o umetniških in gledaliških projektih. Ta ustanova je znana po igrah in kulturnih prireditvah, najin pogovor pa je odprl možnosti za prihodnje sodelovanje. V gledališču, ki ga vodi Stéphane, ki je prav tako hrvaškega porekla, so že organizirali dneve hrvaške kulture, kjer se predstavljajo glasba, likovna dela in hrvaška kulinarika.
Društvo za zaščito oksitanskega jezika
Skupaj s Karmen in Zdravkom smo se srečali tudi z Davidom Brunelom, koordinatorjem akcij društva za zaščito oksitanskega jezika, s katerim smo se pogovarjali o pomenu jezika in kulture. Predstavil nam je predlog Henrija Meschonnica za Deklaracijo o obveznostih do jezikov in jezika. To je bil en od ključnih trenutkov našega obiska, saj smo se strinjali o pomenu ohranjanja in promocije jezikov kot dela kulturne dediščine. Društvo organizira tudi jezikovni festival, na katerem sodelujejo predstavniki vseh manjšinskih jezikov, ki se govorijo v Oksitaniji. V tem delu Francije se aktivno govori kar 124 različnih jezikov. Dogovorili smo se, da bomo s skupnimi interesi organizirali obisk naših članov iz Slovenije, da bi se udeležili primernega programa, v katerem bi se lahko srečali z multikulturnim okoljem Oksitanije.
Sodelovanje med različnimi izobraževalnimi programi
Obisk smo zaključili s srečanjem z Jean-Marcom Fortunéjem, pooblaščenim direktorjem za strokovne in tehnološke izobraževalne programe na Lycée des Métiers Eugène Montel. Pogovarjali smo se o možnostih izmenjave sodelovanja med Slovenijo, Hrvaško in Francijo ter o izboljšanju izobraževalnih programov. Predvsem nas je zanimalo, kako ustvariti takšne programe in sinergije, da bi lahko naši odrasli udeleženci izobraževalnih programov pridobili nova znanja in kompetence.
Čeprav nismo mogli obiskati Maison des Associations v Toulousu, verjamemo, da bomo s pomočjo naših gostiteljev v prihodnje z njimi organizirali različna delovna srečanja na teme skupnega interesa. Ta ustanova namreč podpira številna društva in organizira kulturne, izobraževalne in umetniške dogodke in verjamemo, da nam bo sodelovanje z njimi prineslo veliko koristi.
Vsa ta srečanja in pogovori se nam zdijo izjemno dragoceni in veselimo se prihodnjega sodelovanja z obiskanimi ustanovami. Verjamemo, da bodo naši skupni projekti še okrepili vezi med Slovenijo in francosko pokrajino Occitanie ter prispevali h kulturni in izobraževalni izmenjavi.
Uspešen obisk
V nadaljevanju obiska smo z gostitelji opravili vrsto delovnih srečanj, kjer smo se drug drugemu podrobneje predstavili in opredelili skupne teme, ki nas zanimajo. Pogovarjali smo se o prihodnjih projektih in skupnih aktivnostih, ki jih nameravamo izvesti v prihodnjem obdobju.
V številnih državah po Evropi iščemo organizacije, s katerimi bi lahko dolgoročno sodelovali, izmenjevali izkušnje in izvajali skupne projekte v korist naših primarnih ciljnih skupin. Naši primarni cilji ob obisku te organizacije so bili primeri dobrih praks ohranjanja manjšinskega jezika in kulture v drugih državah, primeri dobrega vključevanja manjšinskih skupnosti v večinsko družbo, razvoj novih izobraževalnih programov skozi ohranjanje kulturne dediščine in sodelovanje med drugačen manjšinske skupnosti za sinergijsko ustvarjanje boljših učinkov v lokalni skupnosti.
Obisk organizacije CROATIE – OCCITANIE je bil v tem pogledu izjemno uspešen. Novo pridobljena znanja in kompetence, predstavljeni primeri dobrih praks, predstavljeni izobraževalni programi, vzpostavljeni stiki in dogovorjena sodelovanja odpirajo nove možnosti za kulturno, izobraževalno in umetniško izmenjavo med Slovenijo in Oksitanijo. Veselimo se prihodnjih projektov in sodelovanja ter verjamemo, da bo to partnerstvo vsem prineslo veliko koristi.
Posjeta manjinskoj organizaciji – hrvatskom društvu CROATIE – OCCITANIE u Toulouseu
Touluse, 27.6.2024.
U sklopu naše akreditacije Erasmus+ imali smo priliku posjetiti manjinsku organizaciju – društvo CROATIE – OCCITANIE. Ovo društvo, koje već 25 godina djeluje na promicanju kulturnih, obrazovnih i povijesnih veza između Hrvatske i francuske regije Occitanie, po kojoj je dobilo i ime, pružilo nam je uvid u svoj rad, aktivnosti, aktuelne i buduće projekte.
Izuzetno je bilo zanimljivo promatrati kako se mala hrvatska zajednica već dugi niz godina kroz društvo uspješno bori sa svim svojim izazovima, a pritom ima izuzetno aktivne i jake veze s lokalnim većinskim društvom. Društvo dobro surađuje sa svim manjinskim zajednicama u Toulouseu te sudjeluje i u projektima Erasmus+, u sklopu kojih učenicima iz Hrvatske omogućava posjet francuskim školama. Za svoje članove organizira kulturne, obrazovne i umjetničke aktivnosti, a za mlađe članove organizira se i škola hrvatskog jezika. Društvo aktivno vod inženjer Zdravko Cerovečki, a na projektima mu pomaže i mlada nada društva, Karmen Čota.
Posebno zanimljivo je da društvo vodi brigu i o spomeniku u jedinom gradu u Francuskoj koje nosi ime Avenija Hrvata (Avenue des Croates). Svake godine održava se ceremonija koja se organizira u sjećanje na hrvatske i bosanske vojnike koji su se prisilno mobilizirani u njemačku vojsku tijekom drugog svjetskog rata, dok je bio pod okupacijom nacističke Njemačke, oduprli nacistima. Većina pobunjenika je pogubljena na licu mjesta ali je nekolicina pobjegla i inspirirala francuski otpor u tom dijelu okupirane Francuske.
Susret s predstavnicima kazališta Musical de Pibrac
Zahvaljujući Zdravku i njegovoj vezi s lokalnom zajednicom, tijekom našeg posjeta imali smo priliku posjetiti i nekolikodrugih značajnih institucija i ostvariti korisne i trajne kontakte. Prvo smo se susreli sa Stéphaneom Novackom, direktorom kazališta Musical de Pibrac, gdje smo razgovarali o umjetničkim i kazališnim projektima. Ova institucija poznata je po svojim predstavama i kulturnim događanjima, a naš razgovor otvorio je mogućnosti buduće suradnje. U kazalištu koje vodi Stéphane, koji je također hrvatskog porijekla, već su organizirani dani hrvatske kulture, na kojima su predstavljeni glazba, likovni radovi i hrvatska kulinarika.
Udruga za zaštitu oksitanskog jezika
S Karmen i Zdravkom susreli smo se i s Davidom Brunelom, koordinatorom akcija udruge za zaštitu oksitanskog jezika, s kojim smo raspravljali o važnosti jezika i kulture. Predstavio nam je prijedlog Henrija Meschonnica za Deklaraciju o obavezama prema jezicima i jeziku, što je bio ključan trenutak našeg posjeta jer smo se složili o važnosti očuvanja i promicanja jezika kao dijela kulturne baštine. Društvo organizira i festival jezika na kojem sudjeluju predstavnici svih manjinskih jezika koji se govore u Oksitaniji. U tom dijelu Francuske aktivno se govori 124 različita jezika. Dogovorili smo se da ćemo uz zajedničke interese organizirati posjetu naših članova iz Slovenije, kako bi mogli participirati u prikladnom programu, u kojem bi se susreli sa multikulturnim momentom Oksitanije.
U nastavku posjeta, s našim domaćinima održali smo niz radnih sastanaka gdje smo se jedni drugim detaljnije predstavili, te konkretizirali naše zajedničke teme interesa. Razgovarali smo o budućim projektima i zajedničkim aktivnostima koje planiramo provoditi u narednom razdoblju.
Suradnja između različitih obrazovnih programa
Naš posjet završili smo sastankom s Jean-Marcom Fortunéom, delegiranim direktorom za profesionalne i tehnološke obrazovne programe u Lycée des Métiers Eugène Montel. Razgovarali smo o mogućnostima razmjene suradnje između Slovenije, Hrvatske i Francuske te o unapređenju obrazovnih programa. Još posebice nas je zanimalo pronaći način kojim bi mogli raditi takve sinergije da bi svi naši odrasli polaznici obrazovnih programa profitirali novim znanjima i kompetencijama.
Iako nismo uspjeli posjetiti Maison des Associations u Toulouseu, vjerujemo da ćemo uz pomoć naših domaćina u budućnosti i s njima organizirati različite radne sastanke na teme zajedničkih interesa. Ova institucija naime pruža podršku brojnim udrugama i organizira kulturne, obrazovne i umjetničke događaje te vjerujemo da će nam suradnja s njima donijeti mnoge koristi.
Sve ove susrete i razgovore smatramo izuzetno vrijednima i radujemo se budućoj suradnji s institucijama koje smo posjetili. Vjerujemo da će naši zajednički projekti dodatno ojačati veze između Slovenije i francuske regije Occitanie te pridonijeti kulturnoj i obrazovnoj razmjeni.
Uspješna posjeta
U mnogim zemljama širem Europe tražimo organizacije s kojima bi mogli dugoročno surađivati, izmenjivati svoja iskustva i provoditi zajedničke projekte za dobrobit naših primarnih ciljnih grupa. Naši primarni ciljevi u posjeti ove organizacije bili su primjeri dobrih praksi kako očuvati manjinski jezik i kulturu u drugim zemljama, primjeri dobre integracije manjinskih zajednica u većinsko društvo, razvoj novih programa obrazovanja kroz očuvanje kulturne baštine i suradnja različitih manjinskih zajednica za sinergijsko stvaranje boljih učinaka u lokalnoj zajednici.
Posjet društvu CROATIE – OCCITANIE po tom je pitanju bio izuzetno uspješan. Novo usvojena znanja i kompetencije, predstavljeni primjeri dobrih praksi, predstavljeni obrazovni programi, ostvareni kontakti i dogovorene suradnje otvaraju nove mogućnosti za kulturnu, obrazovnu i umjetničku razmjenu između Slovenije i regije Occitanie. Veselimo se budućim projektima i suradnji te vjerujemo da će ovo partnerstvo donijeti mnoge koristi za obje strane.
Visit to the minority organization – Croatian society CROATIE – OCCITANIE in Toulouse
Touluse, 27.06.2024
With Burja around Europe – Multilingual Touluse and Minorities on work
Ivana Stipić Lah
As part of our Erasmus+ accreditation, we had the opportunity to visit the CROATIE – OCCITANIE society. This society, which has been working for 25 years to promote cultural and historical ties between Croatia and the French region of Occitanie, after which it got its name, gave us an insight into its work, activities and future projects.
It was inspiring to witness the unwavering resilience of the small Croatian community, which has been steadfastly addressing its societal challenges for many years. Despite these obstacles, they have fostered remarkably active and robust connections with the local majority society. The organization’s effective collaboration with all minority communities in Toulouse and its participation in Erasmus+ projects, facilitating Croatian students’ visits to French schools, is a testament to their resilience. They organize cultural, educational, and artistic activities for their members, and even run a Croatian language school for the younger generation. The society is under the dynamic leadership of engineer Zdravko Cerovečki, with the promising young talent Karmen Čota supporting him on various projects.
It is exciting that the society also takes care of the monument in the only city in France named Avenue des Croates. Every year, a ceremony is held in memory of the Croatian and Bosnian soldiers who were forcibly mobilized into the German army during World War II. At the same time, it was occupied by Nazi Germany and resisted the Nazis. Most of the rebels were executed on the spot, but a few escaped and inspired French resistance in that part of occupied France.
Meeting with representatives of the Musical de Pibrac theater
Thanks to Zdravko and his connection with the local community, we visited several other vital institutions and made valuable and permanent contacts during our visit. First, we met with Stéphane Novack, director of the Theater Musical de Pibrac, where we discussed artistic and theatre projects. This institution is known for its plays and cultural events, and our conversation opened up possibilities for future cooperation. Days of Croatian culture have already been organized in the theatre run by Stéphane, also of Croatian origin, where music, artworks and Croatian cuisine are presented.
Association for the Protection of the Occitan Language
Together with Karmen and Zdravko, we also met with David Brunel, coordinator of the association’s actions for the protection of the Occitan language, with whom we discussed the importance of language and culture. He presented us with Henri Meschonnic’s proposal for the Declaration on Obligations towards Languages and Language, which was a pivotal moment of our visit because we agreed on the importance of preserving and promoting languages as part of cultural heritage. The society also organizes a language festival in which representatives of all minority languages in Occitania participate. One hundred twenty-four different languages are actively spoken in that part of France. We agreed that with common interests, we would organize a visit of our members from Slovenia so that they could participate in a suitable program in which they would encounter the multicultural moment of Occitania.
Following the visit, we engaged in a series of productive working meetings with our hosts. These sessions allowed us to delve deeper into our respective organizations and identify common areas of interest. We also explored potential future projects and joint activities that we are eager to undertake in the near future. This forward-looking approach instills optimism about the potential for future cooperation.
Cooperation between different educational programs
We ended our visit with a meeting with Jean-Marc Fortuné, the Delegate Director for Professional and Technological Education Programs at the Lycée des Métiers Eugène Montel. We talked about the possibilities of exchange of cooperation between Slovenia, Croatia, and France and about improving educational programs. We were especially interested in creating such synergies so that all our adult participants in educational programs would benefit from new knowledge and competencies, thereby enhancing their learning experience and professional development.
Although we could not visit the Maison des Associations in Toulouse, with the help of our hosts, we will organize different working meetings with them in the future on topics of mutual interest. This institution supports numerous associations and organizes cultural, educational and artistic events, and cooperation with them will bring us many benefits.
We consider all these meetings and conversations precious and look forward to future cooperation with the institutions we visit. Our joint projects, which aim to strengthen the ties between Slovenia and the French region of Occitanie and contribute to cultural and educational exchange, have the potential to make a significant impact in these areas.
Successful visit
In many European countries, we are looking for organizations with whom we could cooperate in the long term, exchange our experiences and implement joint projects to benefit our primary target groups. Our primary goals in visiting this organization were examples of good practices on how to preserve minority languages and culture in other countries, examples of good integration of minority communities into the majority society, development of new education programs through the preservation of cultural heritage and cooperation of different minority communities for synergistic creation of better effects in the local community.
The visit to the company CROATIE – OCCITANIE was highly successful in this regard. Newly acquired knowledge and competencies, presented examples of good practices, presented educational programs, established contacts, and agreed collaborations open up new opportunities for cultural, educational and artistic exchange between Slovenia and the Occitanie region. We look forward to future projects and cooperation and believe this partnership will benefit both parties.
Vizitka
Zavod Burja
Ulica XIV. Divizije 10
3272 Rimske Toplice
e: info@zavod-burja.si
M: +386 41 577 074
Akreditacija Erasmus+ podeljena Zavodu Burja