• English
info@zavod-burja.si
Zavod Burja
  • O zavodu
  • Kdo smo
    • Cilji delovanja
    • Podporniki
  • Aktivnosti
  • Dogodki
  • Projekti
    • Mladi zEKO
    • Prihodnje perspektive znanja
    • Kulturni zEKO
    • Druge perspektive znanja
    • Projekt 7D
      • Učilnica 7D
    • Manjšinske zgodbe
    • Manjšinska mladinoteka
    • Nove perspektive znanja
    • JSKD
    • Odprte roke
  • Menu
  • Youtube
  • Facebook
SLOVENŠČINAHRVATSKI

Kamera, zvok, akcija!

Celje, 20. junij 2022

Delavnice digitalne in filmske umetnosti v Mladinskem centru Celje

V maju in juniju je naš Kulturni zEKO v Celje prinesel delavnice digitalne in filmske umetnosti. V sodelovanju z Mladinskim centrom Celje smo izvedli sklop desetih delavnic, ki so potekale dvakrat tedensko. Delavnice je izvajal naš stalni sodelavec Admir Baltić, pomagali pa so mu zunanji izvajalci, strokovnjaki s področja filma, videa, televizije, podcastov, itd. Namenjene so bile vsem ljubiteljem in ljubiteljicam filmskih in video zgodb, ki imajo morda željo po tem, da tudi sami kaj ustvarijo.

V praktičnem delu so udeleženci in udeleženke okusili izzive pisanja scenarija ter snemalne vaje, na katerih so rokovali s kamero, lučmi, mikrofoni itd. Vadili so kadriranje, spoznavali os akcije, pomen kontinuitete in druge snemalne zakonitosti. Skozi učni proces smo si ogledali tudi veliko izbranih filmov oz. odlomkov iz filmov. V ustvarjalno vsebinskem smislu smo se posvetili kratkim igranim formam z zabavno noto in poudarkom na motivih varstva okolja in medkulturnega spoznavanja in sodelovanja.

Na prvi delavnici se nam je pridružil Aleš Novak, znani komik, ustvarjalec vsebin za spletno platformo Youtube, televizijski voditelj, igralec. Zraven je prišel tudi sodelavec Zavoda Burja Voranc Vogel, večkrat nagrajeni fotograf in snemalec. Slednji je udeležencem in udeleženkam predstavil snemalno opremo, ki smo jo imeli na voljo za izvajanje praktičnega dela delavnic. Aleš Novak pa nam je predstavil  svoje izkušnje z avdio-vizualnim ustvarjanjem za splet in televizijo. Prikazal nam je izbrane kratke filme v katerih je nastopal, video skeče, vloge in podcaste, ki jih vodi in ureja. Podrobno je opisal razvoj svoje kariere na avdio-vizualnem področju, izpostavil mejnike na tej poti, opisal in poudaril pomen mreženja, delavnosti in samoiniciativnosti, ki so nujni za uresničitev osebnih ustvarjalnih talentov. Podrobno je razstrl tudi posebnosti slovenske medijske krajine (televizijske programe) ter načine kako v njo kot ustvarjalec vstopiti oziroma kako si odpirati vrata.

Na drugi delavnici smo se pod mentorstvom Admirja Baltića posvetili osnovam pisanja scenarijev za kratke filmske zgodbe. Spoznali smo prosto dostopen program Celtix, s katerim se lahko enostavno piše in ureja scenarije ali dramske tekste. V praktičnem delu so udeleženci in udeleženke predstavljali svoje ideje za filmske projekte, za domov pa so dobili nalogo, da pripravijo scenarij za kratki igrani film v treh kadrih.

Na tretji delavnici se nam je pridružil Tilen Artač, znani imitator, glasbenik, radijski ustvarjalec in televizijski voditelj, trenutno najbolj znan kot prvo ime satirične oddaje Kaj dogaja na TV SLO. Predstavil nam je svoje izkušnje z ustvarjanjem na radiu in televiziji. Ogledali smo si izbrane odlomke iz radijske oddaje Ga Ga, televizijske oddaje Kaj dogaja in drugih Artačevih televizijskih podvigov. Opisal je razvoj svoje kariere od radijskega imitatorja do televizijskega voditelja z lastno oddajo. Razkril nam je s kom vse je na tej poti sodeloval in od koga se je največ učil. Predstavil je tudi svojo izkušnjo s snemanjem celovečernih filmov. V praktičnem delu delavnice smo zunaj na odprtem opravili snemalno vajo na osnovi scenarija, ki so ga predhodno razvili udeleženci delavnice.

Naslednji nas je obiskal Marko Kumer Murč, režiser, producent, direktor fotografije, avtor več dokumentarnih in igranih filmov. Tudi on je predstavil svoje izkušnje z ustvarjanjem na področju igranega in dokumentarnega filma. Večji del delavnice pa smo se skozi snemalno vajo na odprtem posvečali veščinam snemanja slike (kadriranje in razkadriranje), snemanja zvoka in rabe svetlobe pri snemanju. Opirali smo se na scenarij, ki so ga predhodno razvili udeleženci delavnice. Podrobneje smo se seznanili z opremo s katero smo delali in z vlogami na snemalnem mestu (direktor fotografije, snemalka zvoka, osvetljevalec, klaperka, asistentka režije, režiser itd.). V zaprtem prostoru je Kumer udeležencem in udeleženkam pokazal primere tritočkovne osvetlitve za snemanja v zaprtem prostoru.

V drugi polovici našega sklopa delavnic, je bil z nami Jernej Celec komik, scenarist, režiser, soustvarjalec oddaje Skečoholiki in dolgoletni sodelavec pri oddaji Ta teden z Juretom Godlerjem. Kot mentor je ostal z nami do konca sklopa.

Tudi on se je najprej predstavil kot ustvarjalec na področju igranega filma, video skečev in televizijskih vsebin (kot scenarist in kot nastopajoči). Kot primer dobre prakse, kako kot praktični laik v kratkem času narediti odmeven produkt, nam je podrobno predstavil oddajo Skečoholiki (polurna humoristična oddaja s studijskim delom in skeči), ki se je začela kot youtube projekt štirih entuziastov, končala pa kot večkratno ponavljana oddaja na POP TV-ju. Ogledali smo si izbrane kratke filme in skeče ter spoznali ozadje snemanja le-teh z različnimi težavami in praktičnimi rešitvami.

Na naslednji delavnici smo se podrobneje lotili osnov scenaristike s poudarkom na kratkih formah (skeči, kratki filmi itd.). Ogledali smo si izbrane filmčke in jih analizirali glede na teoretične modele trodelnosti filmske zgodbe. Analizirali smo tudi scenarij, nastal v okviru delavnic, ogledali smo si posneti filmček (nastal na delavnicah s Tilnom Artačem in Markom Kumrom Murčem), ugotovili, da mu manjka prava zaključna scena, ter jo skupaj zarisali.

Sledečo delavnico smo v celoti posvetili snemalni vaji v zunanjem prostoru v sklopu katere smo posneli tretjo zaključno sceno našega kratkega igranega filma. Celec in Baltić sta udeleženke in udeležence skozi vajo vodila na področju režije, snemanja (videa in zvoka), igralske podpore, rekviziterstva in kostumografije ter dosvetljevanja.

Ob vnovičnem srečanju smo se posvetili osnovam montaže. Celec je prinesel svoj računalnik in program za montažo ter udeležence in udeleženke vodil skozi proces skozi montažo posnetih materialov s predhodne delavnice. Skozi montažo so spoznali pomen pravila zvočne, gibalne in prostorske kontinuitete ter osi akcije.

Na predzadnji delavnici smo si ogledali zmontirani kratki film, ki je zdaj dobil delovni naslov Franci, ga pokomentirali in predlagali popravke, nato pa so udeleženci in udeleženke predstavili svoje video projekte, kar smo tudi pokomentirali, in jim dali koristne nasvete. V drugem delu delavnice smo skozi kratko snemalno vajo spoznali tudi opremo gimbal – elektronski stabilizator, ki ga nosimo v roki in s katerim lahko snemamo daljše dinamične scene. Praktično predstavitev je izvedel eden izmed udeležencev, ki se je že predhodno javil, da za domačo nalogo naštudira osnove rabe orodja gimbal.

Na našem zadnjem srečanju smo si ogledali končno verzijo kratkega filma Franci in jo pokomentirali. Predebatirali smo kaj od dobljenih znanj nameravajo udeleženke in udeleženci uporabiti v bližnji prihodnosti v sklopu svojih lastnih projektov, jim pri tem podelili uporabne nasvete ter zaželeli veliko sreče, navdiha ter predvsem vztrajnosti na njihovi ustvarjalni poti

Kamera, zvuk, akcija!

Celje, 20. 6. 2022.

Radionice digitalne i filmske umjetnosti u Celjskom centru mladih

U svibnju i lipnju naš Kulturni zEKO doveo je u Celje radionice digitalne i filmske umjetnosti. U suradnji s Celjskim centrom mladih održali smo niz od deset radionica koje su se održavale dva puta tjedno. Radionice je vodio naš stalni kolega Admir Baltić, a pomagali su mu vanjski izvođači, stručnjaci iz oblasti filma, videa, televizije, podcasta itd. Namijenjene su svim ljubiteljima filmske i video priče koji možda imaju želju sami nešto stvoriti.

U praktičnom su dijelu sudionici osjetili izazove pisanja scenarija i vježbi snimanja tijekom kojih su baratali kamerom, svjetlima, mikrofonima itd. Vježbali su kadriranje, učili o osi radnje, važnosti kontinuiteta i drugim zakonima snimanja. Tijekom procesa učenja pogledali smo i mnoge odabrane filmove odnosno odlomci iz filmova. Što se kreativnog sadržaja tiče, posvetili smo se kratkim igrokazima sa zabavnom notom i naglaskom na motivima zaštite okoliša i interkulturalnog učenja i suradnje.

Na prvoj radionici pridružio nam se Aleš Novak, poznati komičar, kreator sadržaja za online platformu YouTube, TV voditelj, glumac. Došao je i djelatnik Zavoda Burja Voranc Vogel, višestruko nagrađivani fotograf i snimatelj. Potonji je polaznicima predstavio opremu za snimanje koju smo imali na raspolaganju za praktični dio radionica. Aleš Novak iznio je svoja iskustva u audio-vizualnom stvaralaštvu za web i televiziju. Pokazao nam je odabrane kratke filmove u kojima se pojavio, video skečeve, vloge i podcaste koje režira i montira. Detaljno je opisao razvoj svoje karijere u audio-vizualnom području, istaknuo prekretnice na tom putu, opisao i istaknuo važnost umrežavanja, marljivog rada i samoinicijative koji su neophodni za realizaciju osobnih kreativnih talenata. Također je detaljno objasnio posebnosti slovenskog medijskog krajolika (televizijskih programa) i načine ulaska u njega kao stvaratelja odnosno kako otvarati vrata.

U drugoj radionici, pod mentorstvom Admirja Baltića, bavili smo se osnovama pisanja scenarija za kratke filmske priče. Upoznali smo s besplatnim programom Celtix koji se može koristiti za jednostavno pisanje i uređivanje scenarija ili dramskih tekstova. U praktičnom dijelu polaznici su prezentirali svoje ideje za filmske projekte, a za dom su dobili zadatak pripremiti scenarij za kratki igrani film u tri kadra.

Na trećoj nam se radionici pridružio Tilen Artač, poznati imitator, glazbenik, radijski producent i TV voditelj, trenutno najpoznatiji kao prvo ime satirične emisije Što se zbiva na TV SLO. Predstavio nam je svoje iskustvo stvaranja na radiju i televiziji. Gledali smo odabrane ulomke iz radijske emisije Ga Ga, TV emisije Što se događa te ostalih Artačevih televizijskih pothvata. Opisao je evoluciju svoje karijere od radijskog imitatora do televizijskog voditelja s vlastitom emisijom. Otkrio nam je s kim je na tom putu surađivao i od koga je najviše naučio. Iznio je i svoje iskustvo sa snimanja igranih filmova. U praktičnom dijelu radionice proveli smo vježbu snimanja vani na otvorenom prema scenariju koji su prethodno izradili sudionici radionice.

Sljedeći nas je posjetio Marko Kumer Murč, redatelj, producent, direktor fotografije, autor nekoliko dokumentarnih i igranih filmova. I on je iznio svoje iskustvo u stvaranju igranih i dokumentarnih filmova. Veći dio radionice bio je posvećen vještinama snimanja slike (kadriranje i razkadriranje), snimanja zvuka i korištenja svjetla tijekom snimanja kroz vježbu snimanja na otvorenom. Oslonili smo se na scenarij koji su prethodno izradili sudionici radionice. Detaljnije smo se upoznali s opremom s kojom smo radili i ulogama na snimanju (direktor fotografije, tonski snimatelj, rasvjeta, klaper, asistent režije, režija itd.). U zatvorenom prostoru Kumer je sudionicima pokazao primjere trotočkovne rasvjete za snimanje u zatvorenom prostoru.

U drugom dijelu našeg ciklusa radionica s nama je bio Jernej Celec, komičar, scenarist, redatelj, kokreator emisije Skečoholiki i dugogodišnji suradnik na emisiji Ovaj tjedan s Jurom Godlerom. Ostao je s nama kao mentor do kraja sklopa.

Također se najprije predstavio kao stvaralac na području igranih filmova, video skečeva i televizijskih sadržaja (kao scenarist i kao izvođač). Kao primjer dobre prakse, kako kao praktičan laik u kratkom vremenu napraviti veoma dobar proizvod, detaljno nam je predstavio emisiju Skečoholiki (polusatna humoristična emisija sa studijskim radom i skečevima) koja je započela kao YouTube projekt četvorice entuzijasta, a završio je kao višestruko reprizirana emisija na POP TV-u. Pogledali smo odabrane kratke filmove i skečeve te upoznali pozadinu njihovog snimanja s raznim problemima i praktičnim rješenjima.

U sljedećoj radionici detaljnije smo se pozabavili osnovama scenarizma s naglaskom na kratke forme (skečevi, kratki filmovi i sl.). Odabrane filmove pogledali smo i analizirali prema teorijskim modelima trodijelnosti filmske priče. Analizirali smo i scenarij nastao na radionicama, pogledali kratki film (nastao na radionicama s Tilnom Artačem i Markom Kumrom Murčom), ustanovili da mu nedostaje prava završna scena te ga zajedno nacrtali.

Sljedeća radionica bila je u potpunosti posvećena vježbi snimanja na otvorenom, u sklopu koje smo snimili treću završnu scenu našeg kratkog igranog filma. Celec i Baltić vodili su sudionike kroz vježbu u područjima režije, snimanja (video i zvuk), glumačke podrške, rekvizite i kostimografije te dorasvjetlavanja.

U ponovnom susretu usredotočili smo se na osnove montaže. Celec je donio svoje računalo i program za montažu te vodio sudionike kroz proces montaže snimljenih materijala s prethodne radionice. Kroz montažu su naučili važnost pravila zvuka, kretanja i prostornog kontinuiteta, kao i osi radnje.

Na pretposljednjoj radionici pogledali smo montirani kratki film koji je sada dobio radni naslov Franci, komentirali ga i predložili korekcije, a potom su sudionici predstavili svoje video projekte koje smo i mi komentirali te im dali korisne savjete. U drugom dijelu radionice, kroz kratku vježbu snimanja, upoznali smo i gimbal opremu – elektronički stabilizator koji se nosi u ruci i kojim možemo snimati duže dinamične scene. Praktičnu prezentaciju održao je jedan od sudionika, koji je prethodno najavio da za domaću zadaću uči osnove korištenja gimbal alata.

Na zadnjem susretu gledali smo konačnu verziju kratkog filma Franci i komentirali ga. Razgovarali smo o tome što od stečenih znanja sudionici namjeravaju koristiti u skoroj budućnosti u sklopu vlastitih projekata, dali im korisne savjete i zaželjeli im puno sreće, inspiracije i prije svega ustrajnosti na kreativnom putu.


FOTO

Vizitka

Zavod Burja
Ulica XIV. Divizije 10
3272 Rimske Toplice
e: info@zavod-burja.si
M: +386 41 577 074

Varstvo osebnih podatkov

Akreditacija Erasmus+ podeljena Zavodu Burja

Partnerji

PartnerjiPartnerji

Partnerji

PartnerjiPartnerji
Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije je dne 17.12.2019 Zavodu Burja podelilo Status organizacije v javnem interesu na področju kulture.
Mladi zEKO v Tavankutu v prvih LTT aktivnostih V Vojvodino, po prihodnje perspektive znanja
Scroll to top