• English
info@zavod-burja.si
Zavod Burja
  • O zavodu
  • Kdo smo
    • Cilji delovanja
    • Podporniki
  • Aktivnosti
  • Dogodki
  • Projekti
    • Mladi zEKO
    • Prihodnje perspektive znanja
    • Kulturni zEKO
    • Druge perspektive znanja
    • Projekt 7D
      • Učilnica 7D
    • Manjšinske zgodbe
    • Manjšinska mladinoteka
    • Nove perspektive znanja
    • JSKD
    • Odprte roke
  • Menu
  • Youtube
  • Facebook
SLOVENŠČINAHRVATSKI

Mladi zEKO v Tavankutu v prvih LTT aktivnostih projekta

Tavankut, 16. junij 2022

Osrednji cilj projekta Mladi zEKO je pokazati, da sta ustvarjalnost in umetnost mladih tudi v najbolj kriznih časih lahko navdih za ekološki napredek ter orodje za spodbujanje aktivacije mladih in trajnostnega načina življenja. Projekt poteka v okviru programa Erasmus+.

Med 9. in 12. junijem smo se predstavniki in predstavnice partnerskih organizacij zbrali v Vojvodini, natančneje v vasi Tavankut pri Subotici. V to napredno vas, blizu madžarske meje, smo prišli Aljaž Cestnik in Klemen Sagadin iz Mladinskega centra Celje, Andreja Vivoda in Uroš Derenda iz Galerije Vivoda ter Damir Hauptman in Admir Baltić iz Zavoda Burja. Gostili so nas naši partnerji iz HKPD Matija Gubec, ki so besedi gostoljubje uspeli dati še bolj žlahten pomen. Namen srečanja je bil delovne narave, potekale so prve LTT (Learning, Teaching, Training) aktivnosti projekta mladinskih delavcev, s cilji prenosa znanj s področij digitalnega izpopolnjevanja, dela z mladimi in okoljevarstva.

Kako navdušenost mladih nad sodobnimi tehnologijami pretvoriti v ekološko naravnano kreativnost in produktivnost; kako mlade navdušiti in usposobiti za ekološko vrtnarjenje (permakultura) in jih spodbuditi, da novo pridobljena inovativna znanja prenašajo na svoje starejše, ki so vajeni konvencionalne obdelave zemlje; kako mlade spodbuditi, da pridejo na delavnice, ki jih mladinske organizacije pripravljajo za njih in kakšne inovativne pristope pri tem uporabiti; kako med mladimi identificirati tiste, ki bodo lahko v bodoče prevzeli bolj aktivno vlogo in tudi sami postali voditelji in voditeljice; kako naravne in kulturne potenciale lokalne okolice pretvoriti v tržno obstojne turistične produkte, ki bodo zaustavili procese izseljevanja mladine iz podeželskih okolij; kako različne organske materiale in lokalnega okolja, izkoristiti za t.i. zeleno umetnost s tržnim potencialom; kako mlade navdušiti za tradicionalne oblike ustvarjalnosti, kjer se uporabljalo lokalni organski materiali; kako v kreativne procese vključevati osebe s različnimi oblikami telesnega hendikepa; kako učinkovito pripravljati in voditi projekte za mlade – vse to so bile teme, o katerih smo se pogovarjali, o njih delili svoje izkušnje in znanja ter se posvetovali in medsebojno dopolnjevali.

Vsi udeleženci smo prišli v Tavankut z istim ciljem izmenjave izkušenj in znanj. Delovno-učni proces, ki je bil po programu jasno časovno in lokacijsko umeščen, se je veselo prelival skozi celotno naše bivanje. Včasih smo imeli občutek, da se je med premori za kavo in kosilo, ali med vodenimi ogledi po znamenitostih bližnje Subotice, pogosto vnela še bolj intenzivna, konstruktivna in produktivna debata na omenjene teme, kot med samimi delavnicami v Galeriji HKUD v Tavankutu. Tudi sončno vreme nam je šlo na roko, ter nam omogočilo, da smo delovni proces lahko opravljali tudi zunaj, v idilični okolici vojvodinskega podeželja.

V Tavankut smo prispeli ravno v času dozorevanja žit na neskončnih vojvodinskih poljih. Na cestah smo že srečevali prve kombajne, ki so nestrpno čakali, da zapeljejo po njivah, požanjejo letošnji pridelek in ga odnesejo domov v silose. Tudi mi smo prišli z željo, da se zapeljemo v polja medsebojnih izkušenj in znanj, ter si tisto najboljše vzamemo, shranimo in odnesemo domov, v naše organizacije in v naša lokalna okolja, z namenom bodoče čimbolj koristne rabe.

Mladi zEKO u Tavankutu u prvim LTT aktivnostima projekta

Tavankut, 16. 06. 2022.

Osrednji cilj projekta Mladi zEKO je pokazati da kreativnost i umjetnost mladih i u kriznim vremenima mogu biti inspiracija za ekološki napredak i alat za promicanje aktivacije mladih i održivog načina života. Projekt se odvija u okviru programa Erasmus+

Od 9. do 12. lipnja predstavnici partnerskih organizacija okupili su se u Vojvodini, točnije u selu Tavankut kod Subotice. U ovo napredno selo, blizu mađarske granice, došli su Aljaž Cestnik i Klemen Sagadin iz Centra mladih Celje, Andreja Vivoda i Uroš Derenda iz Galerije Vivoda te Damir Hauptman i Admir Baltić iz Zavoda Burja. Ugostili su nas naši partneri iz HKPD Matija Gubec koji su riječi gostoljubivost uspjeli dati još plemenitije značenje. Svrha sastanka je bila radne prirode, održale su se prve LTT (Learning, Teaching, Training) aktivnosti projekta omladinskih radnika, s ciljem prijenosa znanja iz područja digitalnog unapređenja, rada s mladima i zaštite okoliša.

Kako entuzijazam mladih prema modernim tehnologijama pretvoriti u ekološku kreativnost i produktivnost; kako inspirirati i osposobiti mlade za organsko vrtlarstvo (permakulturu) i potaknuti ih da novostečena inovativna znanja prenesu na starije koji su navikli na konvencionalnu obradu tla; kako potaknuti mlade da dođu na radionice koje za njih pripremaju organizacije mladih i koje inovativne pristupe koristiti; kako među mladima prepoznati one koji će u budućnosti moći preuzeti aktivniju ulogu i sami postati lideri; kako prirodne i kulturne potencijale lokalnog okruženja pretvoriti u tržišne turističke proizvode koji će zaustaviti proces iseljavanja mladih iz ruralnih područja; kako iskoristiti razne organske materijale i lokalni okoliš za tzv. zelenu umjetnost s tržišnim potencijalom; kako potaknuti mlade na tradicionalne oblike stvaralaštva u kojima su korišteni domaći organski materijali; kako uključiti osobe s različitim oblicima tjelesnog hendikepa u kreativne procese; kako učinkovito pripremiti i voditi projekte za mlade – sve su to teme o kojima smo razgovarali, razmjenjivali iskustva i znanja, konzultirali se i nadopunjavali.

Svi sudionici došli su u Tavankut s istim ciljem razmjene iskustava i znanja. Proces rada i učenja, koji je prema programu bio jasno vremenski i lokacijski raspoređen, tekao je veselo tijekom našeg boravka. Ponekad smo imali osjećaj da se u pauzama za kavu i ručak, ili tijekom vodstva po znamenitostima obližnje Subotice, nerijetko rasplamsa još intenzivnija, konstruktivnija i produktivnija rasprava o spomenutim temama nego tijekom samih radionica u Galeriji HKUD-a u Tavankutu. Na ruku nam je išlo i sunčano vrijeme koje nam je omogućilo da radni proces odvijamo vani, u idiličnom ambijentu vojvođanskog sela.

U Tavankut smo stigli taman u vreme zrenja žita na nepreglednim vojvođanskim poljima. Na cestama smo već sretali prve kombajne koji su nestrpljivo čekali da provozaju poljima, poberu ovogodišnji urod i odvezu ga kući u silose. I mi smo došli sa željom da žanjemo polja zajedničkog iskustva i znanja, te da ono najbolje uzmemo, pohranimo i odnesemo kući, u svoje organizacije i u svoje lokalne sredine, s ciljem što korisnijeg korištenja u budućnosti.


FOTO

Vizitka

Zavod Burja
Ulica XIV. Divizije 10
3272 Rimske Toplice
e: info@zavod-burja.si
M: +386 41 577 074

Varstvo osebnih podatkov

Akreditacija Erasmus+ podeljena Zavodu Burja

Partnerji

PartnerjiPartnerji

Partnerji

PartnerjiPartnerji
Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije je dne 17.12.2019 Zavodu Burja podelilo Status organizacije v javnem interesu na področju kulture.
Drugo mednarodno srečanje projekta Mladi zEKO Kamera, zvok, akcija!
Scroll to top