Goran Vojnović
Izobraževanje in tehnologija
Pred nekaj leti mi je sestrična potožila o težavah, ki jih ima z najstniškim sinom in družbenimi omrežji. Vsi njegovi sošolci so na facebooku, mi je priznala, zato mu ga ne morem prepovedati, saj ne želim, da bi bil izločen, po drugi strani pa me je facebooka strah, saj ne vem, kakšne posledice bo imela njegova uporaba na mojega otroka. V tistih časih se je že pisalo o številnih resnih težavah, ki jih družbena omrežja povzročajo odraščajočim ljudem, o naraščajočih tesnobah in celo samomorih zaradi duševnih stisk, pa o odvisnosti od všečkov in njenih posledicah ter predvsem o neslutenih možnostih nadlegovanj otrok s strani njihovih vrstnikov in spomnim se, kako sem takrat sestrični dejal, da je bila njena generacija dobesedno vržena v ta krasni novi spletni svet in bila prisiljena vzgajati svoje otroke v neznanem okolju. Podobni ste izseljencem, ki morajo istočasno spoznavati novo kulturo in vzgajati otroke v njej, sem ji dejal.
Zdaj, ko sem sam v podobnem položaju kot pred leti moja sestrična in ko ugotavljam, da ni moja generacija navkljub številnim znanstvenim raziskavam, množici knjig in člankov prav nič pametnejša od njene, se mi zdi ta mimogrede navržena primerjava z izseljenstvom resnično najboljši opis tega, s čimer se starši soočamo. Ko se namreč sočasno spoznavamo s tehnologijo in jo predstavljamo svojim otrokom, ko šele ugotavljamo, kje prežijo nevarnosti, medtem ko pred njimi že skušamo zaščititi sebe in svoje otroke, se res počutimo tako, kakor bi se ravnokar priselili v novo, tuje nam kulturno okolje. Nezadržen tehnološki napredek nas namreč sili, da se skupaj s svojimi otroki neprestano učimo tujega jezika, da iz dneva v dan spoznavamo nova pisana in nepisana pravila novega sveta, da se nenehoma prilagajamo in integriramo.
Pravzaprav smo na neskončnem potovanju, selimo se iz kraja v kraj in ko sami sprašujemo, moramo že odgovarjati na vprašanja. Medtem ko odkrivamo, moramo odkrito že posredovati naprej. Vse se dogaja prehitro in naš odziv je največkrat impulziven, nepremišljen in neprimeren, saj sloni na izkušnji nekega drugega, s sodobnim neprimerljivega včerajšnjega sveta. Izkušnja lastnega otroštva je zato vse pogosteje neuporabna, kakor so vse bolj neuporabni nasveti babic in dedkov. Njihovo srečevanje z radijem in televizijo ali naše z računalniki in internetom, vse to nam je le težko v pomoč, ko se soočamo z instagrami in snapchati, s komuniciranjem z emotikoni.
Tehnološki napredek nas vedno znova prehiteva, saj temelji na prehitevanju. Prehitevanju znanosti, ki tehnologijo preučuje, prehitevanju zakonodaje, ki tehnologijo regulira, prehitevanju kritičnega razmišljanja o njej in predvsem našega odnosa do nje. V bistvu tehnologija iz svojih uporabnikov načrtno ustvarja neprilagojene, nevedne in nepoučene izseljence, načrtno nas zasipa s preobilico novega in drugačnega, nepreizkušenega in neraziskanega, načrtno ustvarja vedno nove svetove, v katerih se mi ne uspevamo znajti, se v njih udomačiti. Zato je, v nasprotju s tem, kar sem pred leti povedal svoji sestrični, vsaka nova generacija staršev na slabšem od prejšnje, saj mi z vsakim dnem bolj zaostajamo za tehnološkim napredkom, zaostajamo za jutrišnjim svetom, v katerega naj bi vzgojili svoje otroke.
Izkušnja šolanja v času epidemije nam je na nek način ponudila dober vpogled v to, kar se nam dogaja. Ko so zaprli šole, so učitelje, otroke in starše čez noč postavili v položaj, ko se je bilo potrebno istočasno privaditi na novo tehnologijo, preučevati njene morebitne negativne vplive in z njo seznanjati otroke. Bilo je kaotično, stresno in naporno, a medtem ko smo se mi ravsali s tehnologijo in po svojih močeh skušali zamejiti njen povečan vpliv na naša življenja, so na drugem koncu sveta največja tehnološka podjetja z oblastmi že dogovorila njeno nepogrešljivost v postkoronskem svetu. Dogovor o nadaljnjem razvoju in uporabi tehnologije za učenje na daljavo ni mogel ali pa ni hotel čakati na rezultate raziskav o njenih učinkih. Medtem ko smo se mi med karanteno tolažili, da je ta nevzdržnost le začasna, je torej tehnologija izredne razmere izrabila za to, da normalizira nenormalnost in zasede nova ozemlja na zemljevidih naših vsakdanov.
Izobraževanje mladih je v svetu, ki podivjanega tehnološkega napredka ne želi – pa tudi več ne zmore, če bi si slučajno želela – upočasniti, postalo velik, morda največji izziv sodobne družbe. Tehnološki velikani, kakršna sta facebook ali google, bodo v svoji mogočnosti počasi prerasli tudi najmogočnejše družbene ureditve, znotraj katerih je izobraževanje potekalo do sedaj, in nedvomno bodo začeli usmerjati naše (ne)vedenje o njih.
Kako se bomo v takšnem svetu izobrazili v svobodne, odprte in kritične posameznike, ki bodo zmogli kritično razmišljati tudi o tehnologiji in njeni uporabi, je zato ključno vprašanje današnjega sveta. Če naj bo jutrišnji svet vsaj približno svoboden in odprt, bo bržkone potrebno izobraževalne sisteme obraniti pred nadvlado tehnologije. Izobraževanje mora ostati v službi človeka, ali pa bo človek dokončno pristal v službi tehnologije.
.
Vstopna fotografija prispevka: Žiga Culliberg
Osrednja fotografija prispevka: Tanja Draškić Savić
Goran Vojnović
Obrazovanje i tehnologija
Prije nekoliko godina, sestrična mi se požalila na probleme koje ima s tinejdžerskim sinom i društvenim mrežama. Svi njegovi kolege iz razreda su na facebooku, priznala mi je, tako da mu to ne mogu zabraniti jer ne želim da bude isključen, ali s druge strane, facebook me plaši jer ne znam kakve će posljedice njegovo korištenje imati na moje dijete. U onim vremenima već se pisalo o mnogim ozbiljnim problemima uzrokovanim odrastanjem na društvenim mrežama, rastućim tjeskobama, pa čak i samoubojstvima zbog mentalnih nevolja, ovisnosti o lajkovima i njegovim posljedicama, a posebno zbog nepredviđenih mogućnosti uznemiravanja djece od strane svojih vršnjaka. Sjećam se kako sam joj tada govorio da je njezina generacija doslovno bačena u ovaj divni, novi, internetski svijet i prisiljena odgajati svoju djecu u nepoznatom okruženju. Vi ste poput iseljenika koji moraju istovremeno učiti o novoj kulturi i odgajati djecu u njoj, rekao sam joj.
Sada, kada sam u sličnoj situaciji kao moja sestrična prije nekoliko godina i kad uviđam da moja generacija, unatoč mnoštvu znanstvenih istraživanja, knjiga i članaka, nije ništa pametnija od njezine, ova naizgled sugerirana usporedba s iseljavanjem je zaista najbolji opis toga s čime se mi roditelji suočavamo. Kada istovremeno upoznajemo novu tehnologiju i predstavljamo je svojoj djeci, kada tek saznajemo gdje leže opasnosti, dok od njih pokušavamo zaštititi sebe i svoju djecu, stvarno se osjećamo kao da smo se upravo uselili u novo, strano kulturno okruženje. Nezaustavljiv tehnološki napredak prisiljava nas da zajedno sa svojom djecom stalno učimo strani jezik, iz dana u dan učimo nova pisana i nepisana pravila novog svijeta, da se stalno prilagođavamo i integriramo.
Zapravo smo na beskrajnom putovanju, selimo se od mjesta do mjesta i dok sami pitamo, već moramo odgovarati na pitanja. Dok otkrivamo, moramo otkriveno već proslijediti dalje. Sve se događa prebrzo i naš je odgovor većinom impulzivan, nepromišljen i neprimjeran, jer se temelji na iskustvu nekoga drugog, s modernim neusporedivim jučerašnjim svijetom. Iskustvo vlastitog djetinjstva stoga je sve beskorisnije, kao što su sve beskorisniji i savjeti baka i djedova. Njihov susret s radijem i televizijom ili naš s računalima i internetom, sve nam je to od male pomoći kada se susrećemo s instagramima i snapchatovima, s komuniciranjem s emotikonima.
Tehnološki napredak nas uvijek pretekne, jer se temelji na pretjecanju. Pretjecanjem znanosti koja proučava tehnologiju, pretjecanjem zakonodavstva koje regulira tehnologiju, pretjecanjem kritičkog razmišljanja o njoj i, prije svega, našeg stava o njoj. U biti tehnologija sustavno stvara neprilagođene, neuke i neobrazovane iseljenike od svojih korisnika, sustavno nas zatrpava obiljem novog i drugačijeg, neprovjerenog i neistraženog, sustavno stvara nove i nove svjetove u kojima se ne uspijevamo ni snaći, a ni udomaćiti. Stoga je, suprotno onome što sam rekao svojoj sestrični prije nekoliko godina, svaka nova generacija roditelja u nepovoljnijem položaju u odnosu na prethodnu, jer mi zaostajemo za tehnološkim napretkom iz dana u dan, zaostajemo za sutrašnjim svijetom u kojem treba odgajati svoju djecu.
Iskustvo školovanja tijekom epidemije nam je na neki način pružilo dobar uvid u ono što nam se događa. Kad su se škole zatvorile, učitelji, djeca i roditelji su preko noći stavljeni u položaj u kojem je se potrebno istovremeno naviknuti na novu tehnologiju, proučiti njezine moguće negativne učinke i osvijestiti djecu. Bilo je kaotično, stresno i iscrpljujuće, ali dok smo se borili s tehnologijom i trudili se smanjiti njezin povećani utjecaj na naš život, s druge strane svijeta, najveće tehnološke tvrtke već su se složile s vlastima o njenoj neophodnosti u postkoronskom svijetu. Dogovor o daljnjem razvoju i upotrebi tehnologije za učenje na daljinu nije mogao ili nije želio čekati rezultate istraživanja o njenim učincima. Dok smo se tijekom karantene uvjeravali da je ta neodrživost samo privremena, tehnologija je iskoristila izvanredno stanje za normalizaciju nenormalnosti i zauzimanje novih teritorija na kartama naših svakodnevnih života.
Obrazovanje mladih u svijetu koji podivljalog tehnološkog napretka ne želi – a možda više ni ne može, ako bi si to i poželio – usporiti, postalo je velik, možda čak i najveći izazov modernog društva. Tehnološki divovi, poput facebooka ili googlea, polako će prerasti čak i najmoćnije društvene poretke unutar kojih se dosad odvijalo obrazovanje i nesumnjivo će početi usmjeravati naše (ne)znanje o njima.
Kako ćemo se u takvom svijetu educirati u slobodne, otvorene i kritične pojedince koji će moći kritički promišljati, kako o tehnologiji tako i njezinoj upotrebi, stoga je ključno pitanje današnjeg svijeta. Ako će sutrašnji svijet biti barem otprilike slobodan i otvoren, obrazovni sustavi vjerojatno će se morati braniti od prevlasti tehnologije. Obrazovanje mora ostati u službi čovjeka ili će čovjek u konačnosti završiti u službi tehnologije.
.
Ulazna fotografija kolumne: Žiga Culliberg
Osrednja fotografija kolumne: Tanja Draškić Savić
Vizitka
Zavod Burja
Ulica XIV. Divizije 10
3272 Rimske Toplice
e: info@zavod-burja.si
M: +386 41 577 074
Akreditacija Erasmus+ podeljena Zavodu Burja