NOVE POTI ZA IZBOLJŠANJE NEFORMALNEGA IZOBRAŽEVANJA MANJŠIN
Berlin, 2.9.2023
Z Burjo po Evropi v okviru programa Erasmus+: Izboljšanje neformalnega izobraževanja pripadnikov etničnih manjšin
V obdobju od 2022 do 2027 se v okviru akreditiranega programa Erasmus+ odvija niz učnih mobilnosti osebja, ki ima izjemen vpliv na izboljšanje pristopov k neformalnemu izobraževanju pripadnikov etničnih manjšin.
Ivana Stipić Lah
»Povezovanje med človekom, kulturo in arhitekturo – to je eno od naših vodil«, tako začneta svojo zgodbo življenjska in poslovna partnera Jan in Hendrik. Jan Dimog je novinar, Hendrik Bohle pa arhitekt. Skupaj pišeta knjige, kurirata razstave, izvajata delavnice in dvigujeta zavest o pomembnosti medkulturnega dialoga.
The Link Berlin se je specializirala za dvig (med)kulturne zavesti, pripadnikov manjšin ter inkluzije žensk v kulturnem in arhitekturnem sektorju na okolju prijazen način.
Njihov pristop k izobraževanju vključuje različne dejavnosti, kot so (arhitekturne) delavnice, okrogle mize, razstave in tisk publikacij. Cilj teh aktivnosti je osveščanje ter izobraževanje nove generacije mladih iz ranljivih skupin o pomenu kulture in arhitekture ter jim omogočiti boljši začetek v novi družbi. Upajo, da bodo na ta način odprli pot etničnim, spolnim in drugim manjšinam ter ženskim, ki so v večini poklicev precej zanemarjene.
»Na okroglih mizah in izobraževanjih, ki so na primer posvečeni ženskam v družbi, pogosto govorijo le moški. Na naših okroglih mizah vedno vključimo vsaj 50% žensk iz stroke, ki o temah govorijo enako kakovostno kot njihovi moški kolegi«, izpostavi Jan.
Jan Dimog tudi sam ima izkušnjo priseljenca, saj se je v Nemčijo preselil iz Filipinov pri sedmih letih. Zato mu je izjemno pomembno, da so na njihovih dogodkih, kot so okrogle mize, diskusije in delavnice, vedno prisotni tudi pripadniki etničnih manjšin kot tudi enakopravna udeležba žensk in pripadnikov manjšinskih skupin, ne glede na njihovo narodnost ali spol.
Poleg tega se The Link Berlin aktivno posveča tudi ekologiji. Vse njihove tiskane publikacije so natisnjene na recikliranem papirju ter z uporabo ekoloških barvil. V cilju zmanjšanja ogljičnega odtisa pa se vse bolj posvečajo publikacijam na digitalnih platformah. Tudi pri organizaciji razstav, okroglih miz in delavnic skrbijo za okolje. Oglaševalska platna in plakate izdelujejo v sodelovanju s podjetji, ki proizvajajo galanterijo iz recikliranih materialov. Tako se tudi ti materiali po dogodkih preoblikujejo v uporabne izdelke, kot so npr. torbe, denarnice in nahrbtniki.
Poleg izobraževanja in ekološke ozaveščenosti sta Jan in Hendrick z menoj delila tudi svoje znanje o zbiranju sredstev. Poudarjata, da je ključno začeti z razvojem strategije, izbiro pravih partnerjev ter intenzivnimi sestanki, telefonskimi pogovori in sklepanjem pogodb. Načrtovanje in časovnica sta ključnega pomena, prav tako je potrebno začeti s procesom zbiranja sredstev dovolj zgodaj. Lastnika podjetja Jan Dimog in Hendrick Bohle sta še posebej poudarila pomembnost trdnega prepričanja v svoj izdelek ter vztrajnost v primeru zavrnitev.
Za zaključek poudarjata še, da je ključno organizirati razstave in dogodke v prostorih, o katerih govorijo, saj to omogoča udeležencem, da v živo doživijo vse, o čemer se pogovarjajo. S tem lahko začnejo opazovati arhitekturo, zgodovino in družbo skozi širšo, bolj inkluzivno perspektivo. The Link Berlin tako ostaja zvest svojim vrednotam in prispeva k boljši in bolj raznoliki družbi. Zanimivo je tudi, da sta v svoji seriji knjig na temo arhitekture obiskala tudi Slovenijo ter objavila knjigo o slovenski arhitekturi.
Tokrat smo v Berlinu ostali še kakšen dan dlje kot ponavadi ter v sklopu tega obiska zopet obiskali naše partnerje iz Organizacije Südost Europa Kultur, ki nudijo priseljencem raznolike storitve, vključno z svetovanjem, izobraževalnimi programi, zaposlitvenimi priložnostmi in pravno podporo pri dolgotrajnih procesih integracije. Priseljencem zagotavljajo celovito sistemsko podporo pri vključevanju v širšo družbo.
Priložnost smo izkoristili za ustvarjanje sinergij in povezovanje med različnimi deležniki na lokalni ravni – s podjetjem The Link in možnostih nadgradnje našega sodelovanja.
Med sestanki in posvetovanji s predstavniki gostujoče organizacije smo obiskali njihov zeleni raj v središču Berlina – Interkulturni vrt Rosenduft. Ta vrt ima zanimivo zgodbo, saj se je začel kot prostor psihološke podpore begunkam iz Bosne in Hercegovine, predvsem iz Srebrenice. Psihologi so jim priporočili vrnitev v naravo kot sprostitev ter način vključevanja v družbo. Na tem okolju prijaznem vrtu vzgajajo rože, zelenjavo in skrbijo za čebele, pri tem pa delajo na bolj sproščen in naraven način. V tem prijetnem okolju potekajo različne dejavnosti, kot so predavanja in sestanki, ki omogočajo pobeg iz birokratskih pisarn. Interkulturni vrt Rosenduft je pred nekaj leti obiskal tudi takratni princ iz Walesa, danes pa britanski kralj Charles. Kralj Charles je zagovornik ohranjanja okolja in bi ga lahko poimenovali kar zeleni kralj.
Obisk smo izkoristili tudi za predpripravo aktivnosti mobilnosti učečih se odraslih, ko bomo nekaj naših udeleženk pomladi napotili na učno izobraževalno popotovanje v Berlin.
NOVI PUTEVI ZA UNAPREĐENJE NEFORMALNOG OBRAZOVANJA ODRASLIH
Berlin, 02.09.2023.
S Burjom po Europi u okviru programa Erasmus+: Unapređenje neformalnog obrazovanja odraslih pripadnika etničkih manjina
U razdoblju od 2022. do 2027. godine, u okviru akreditiranog programa Erasmus+, odvija se niz obrazovnih mobilnosti osoblja koje imaju izniman utjecaj na unapređenje pristupa neformalnom obrazovanju pripadnika etničkih manjina.
Ivana Stipić Lah
„Povezanost ljudi, kulture i arhitekture – jedno je od naših vodilja“, tako počinju svoju priču životni i poslovni partneri Jan i Hendrik. Jan Dimog je novinar, a Hendrik Bohle je arhitekt. Zajedno pišu knjige, kuriraju izložbe, drže radionice i podižu svijest o važnosti međukulturalnog dijaloga.
The Link Berlin specijaliziran je za podizanje (inter)kulturalne svijesti, pripadnika manjina i uključivanje žena u kulturni i arhitektonski sektor na ekološki prihvatljiv način. Njihov pristup edukaciji uključuje različite aktivnosti poput (arhitekturnih) radionica, okruglih stolova, izložbi i tiskanja publikacija. Cilj ovih aktivnosti je osvijestiti i educirati novu generaciju mladih iz ranjivih skupina o važnosti kulture i arhitekture te im omogućiti bolji start u novom društvu.
Na taj se način nadaju otvoriti put etničkim, rodnim i drugim manjinama, kao i ženama koje su u većini profesija uglavnom zanemarene. “Na okruglim stolovima i treninzima, koji su primjerice posvećeni ženama u društvu, često govore samo muškarci. Na našim okruglim stolovima uvijek uključujemo barem 50% žena iz struke, koje o temama govore jednako kvalitetno kao i njihovi muški kolege“, ističe Jan.
Jan Dimog ima iskustvo imigranta jer se sa sedam godina preselio u Njemačku s Filipina. Stoga mu je iznimno važno stalno prisustvo pripadnika nacionalnih manjina na njihovim događanjima, poput okruglih stolova, rasprava i radionica, kao i ravnopravno sudjelovanje žena i pripadnika manjinskih skupina, bez obzira na nacionalnu pripadnost i spol.
Osim toga, The Link Berlin se također aktivno zalaže za ekologiju. Sve njihove tiskane publikacije tiskaju se na recikliranom papiru i koriste organske boje. Kako bi smanjili svoj ugljični otisak, sve se više fokusiraju na objave na digitalnim platformama. O okolišu brinu i pri organizaciji izložbi, okruglih stolova i radionica. Reklamna platna i plakate izrađuju u suradnji s tvrtkama koje proizvode galanteriju od recikliranih materijala. Tako se čak i ti materijali pretvaraju u korisne proizvode, kao što su npr. torbe, novčanici i ruksaci.
Osim edukacije i ekološke svijesti, Jan i Hendrick su sa mnom podijelili i svoje znanje o prikupljanju sredstava. Naglašavaju kako je ključno krenuti s izradom strategije, odabirom pravih partnera te intenzivnim sastancima, telefonskim razgovorima i sklapanjem ugovora. Planiranje i vrijeme su ključni, kao i dovoljno rano započinjanje procesa prikupljanja sredstava. Vlasnici tvrtke Jan Dimog i Hendrick Bohle posebno su istaknuli važnost čvrstog uvjerenja u svoj proizvod i ustrajnosti u suočavanju s odbijanjem.
Zaključno ističu i kako je važno organizirati izložbe i događanja u prostorima o kojima govore, jer to omogućuje sudionicima da uživo dožive sve o čemu pričaju. S tim mogu početi promatrati arhitekturu, povijest i društvo kroz širu, inkluzivniju perspektivu. Link Berlin tako ostaje vjeran svojim vrijednostima i doprinosi boljem i raznolikijem društvu.
Zanimljivo je i da su u svojoj seriji knjiga na temu arhitekture posjetili i Sloveniju i objavili knjigu o slovenskoj arhitekturi.
Ovaj put smo ostali u Berlinu dan-dva dulje i u sklopu ovog posjeta ponovno smo posjetili naše partnere iz organizacije Südost Europa Kultur, koji imigrantima nude razne usluge, uključujući savjetovanje, obrazovne programe, mogućnosti zapošljavanja i dugoročnu pravnu podršku – integracijskim procesima. Pružaju sveobuhvatnu sustavnu potporu useljenicima te njihovoj integraciji u šire društvo.
Ovu smo priliku iskoristili i za stvaranje sinergije i povezivanje različitih dionika na lokalnoj razini – s tvrtkom The Link i mogućnostima nadogradnje naše suradnje.
Tijekom sastanaka i konzultacija s predstavnicima organizacije domaćina posjetili smo njihov zeleni raj u središtu Berlina – Interkulturalni vrt Rosenduft. Ovaj vrt ima zanimljivu priču, jer je nastao kao mjesto psihološke podrške ženama izbjeglicama iz Bosne i Hercegovine, posebno iz Srebrenice. Psiholozi preporučuju povratak prirodi kao način opuštanja i integracije u društvo. U ovom ekološkom vrtu uzgajaju cvijeće, povrće i brinu se o pčelama, a pritom rade na opušteniji i prirodniji način. U ovom ugodnom okruženju odvijaju se razne aktivnosti poput predavanja i sastanaka koji pružaju bijeg od birokratskih ureda. Interkulturalni vrt Rosenduft prije nekoliko godina posjetio je tadašnji princ od Walesa, a danas britanski kralj Charles. Kralj Charles je zagovornik zaštite okoliša i mogli bi ga nazvati zelenim kraljem.
Posjet smo iskoristili i za pripremu aktivnosti obrazovne mobilnosti odraslih, kada ćemo neke od naših sudionika na proljeće poslati na edukativno putovanje u Berlin.
NEW PATHS FOR IMPROVING INFORMAL ADULT EDUCATION
Berlin, 02.09.2023
INSTITUTE BURJA EXPLORING EUROPE UNDER ERASMUS+
By implementing learning mobility of staff within the framework of the accredited Erasmus program in 2022-2027, we are improving approaches to the informal education of members of ethnic minorities in Slovenia.
Ivana Stipić Lah
“The connection between people, culture and architecture – this is one of our guiding principles” is how life and business partners Jan and Hendrik begin their story. Jan Dimog is a journalist, and Hendrik Bohle is an architect. Together, they write books, curate exhibitions, hold workshops and raise awareness of the importance of intercultural dialogue.
The Link Berlin specializes in raising (inter)cultural awareness, members of minorities and the inclusion of women in the cultural and architectural sectors in an environmentally friendly way. Their approach to education includes various activities such as (architectural) workshops, round tables, exhibitions and printing publications. These activities aim to raise awareness and educate a new generation of young people from vulnerable groups about the importance of culture and architecture and to give them a better start in the contemporary society. In this way, they hope to pave the way for ethnic, gender and other minorities, as well as women, who are largely neglected in most professions. “At round tables and trainings, which are, for example, dedicated to women in society, often only men speak. At our round tables, we always include at least 50% of women from the profession, who speak about topics with the same quality as their male colleagues”, points out Jan.
Jan Dimog has the experience of being an immigrant, as he moved to Germany from the Philippines at seven. Therefore, it is essential to him that members of ethnic minorities are always present at their events, such as round tables, discussions and workshops, and the equal participation of women and minority groups, regardless of their nationality or gender. In addition,
The Link Berlin is also actively committed to ecology. All their printed publications are printed on recycled paper and using organic dyes. To reduce their carbon footprint, they are increasingly focusing on publications on digital platforms. They also care for the environment when organizing exhibitions, round tables and workshops. Companies with recycled materials, such as haberdasheries, produce advertising canvases and posters. Thus, even these materials are transformed into valuable products, such as bags, wallets and backpacks.
In addition to education and ecological awareness, Jan and Hendrick also shared their fundraising knowledge with me. They emphasize that it is crucial to start developing a strategy, choosing the right partners, and intensive meetings, telephone conversations and concluding contracts. Planning and timing are essential, as is creating the fundraising process early enough. Company owners Jan Dimog and Hendrick Bohle particularly emphasized the importance of firm belief in their product and persistence in rejection. In conclusion, they also underline that organizing exhibitions and events in the spaces they are talking about is crucial, allowing the participants to experience everything they are talking about in life. With this, they can observe architecture, history and society through a broader, more inclusive perspective. The Link Berlin thus remains true to its values and contributes to a better and more diverse community.
It is also interesting that in their series of books on architecture, they also visited Slovenia and published a book about Slovenian architecture.
This time, we stayed in Berlin for a day or so. As part of this visit, we again visited our partners from the Organization Südost Europa Kultur, who offer immigrants various services, including counselling, educational programs, employment opportunities and legal support in long-term integration processes. They provide comprehensive systemic support to immigrants in integrating into the wider society. We used the opportunity to create synergies and connect different stakeholders at the local level – with the company The Link and the possibilities of upgrading our cooperation.
During meetings and consultations with host organization representatives, we visited their green paradise in the centre of Berlin – the Rosenduft Intercultural Garden. This garden has an interesting story, as it began as a place of psychological support for refugee women from Bosnia and Herzegovina, especially from Srebrenica. Psychologists recommended returning to nature to relax and integrate into society. In this eco-friendly garden, they grow flowers and vegetables and care for bees while working more flexibly and naturally. Various activities, such as lectures and meetings, occur in this pleasant environment, which provides an escape from the bureaucratic offices. The Rosenduft Intercultural Garden was visited a few years ago by the then Prince of Wales and today by the British King Charles. King Charles is an advocate of environmental protection and could be called the green king.
We also used the visit to prepare mobility activities for adult learners when we sent some participants on an educational trip to Berlin in the spring.
Vizitka
Zavod Burja
Ulica XIV. Divizije 10
3272 Rimske Toplice
e: info@zavod-burja.si
M: +386 41 577 074
Akreditacija Erasmus+ podeljena Zavodu Burja