Z Erasmusom v Francijo
St.Etienne, 21.11.2022
Z Burjo po Evropi v okviru programa Erasmus+
S projektom Prihodnje perspektive znanja izvajamo učne mobilnosti osebja za izmenjavo dobrih praks in izboljšanje pristopov pri neformalnem izobraževanju pripadnikov etničnih manjšin
Tokrat smo se odpravili v St. Etienne, ležerno francosko mesto, ki s slabimi 200.000 prebivalci leži tik ob Lyonu, drugem največjem mestu Francije. Tam ima sedež Društvo francosko – slovenskega prijateljstva (Association France Slovénie), katerega predsednica je tudi častna konzulka Republike Slovenije v Franciji, prof. dr. Tatiana Dumas Rodica. Skupaj s sodelavko Nino Intihar sta naju gostili na mobilnostih osebja v izobraževanju odraslih, ki jih izvajamo v sklopu programa Erasmus+.
Društvo deluje že slabi dve desetletji, vse od leta 2003. Povezuje slovensko skupnost v regiji in spodbuja Slovence v Franciji, da aktivno sodelujejo v izgradnji medkulturnega dialoga med dvema državama. Številnim Slovencem predstavlja društvo domač in pristen kontakt zunaj domovine, velikokrat pa tudi odskočno desko za uspešno integracijo v francosko družbo.
Člani društva skozi različne projekte promovirajo Slovenijo, negujejo slovensko kulturo in kulturno dediščino ter krepijo različne kompetence za boljšo integracijo Slovencev živečih v Franciji. Člani društva sooblikujejo številne projekte izobraževalne narave. Tu gre predvsem za spodbujanje šolskih izmenjav, pomoč študentom in povezovanje z različnimi institucijami za vseživljenjsko učenje odraslih. Organizirajo dogodke s področja kulture in organizirajo predstavitev slovenskih umetnikov, literatov ali slovenskih filmov v Franciji. Sodelujejo tudi pri projektih ekonomskega značaja, kot je npr. slovenska prisotnost na različnih promocijskih sejmih ali ob predstavitvah slovenskih turističnih lepot in gastronomije.
Velik del aktivnosti namenjajo posameznikom, največkrat mladim Slovencem, ki pridejo v Francijo zaradi študija ali pridobivanja izkušenj in znanj. Takim posameznikom v društvu pomagajo s konkretnimi informacijami o študiju, zaposlitvah in o življenju v Franciji. V društvu so zelo odprti in si vedno prizadevajo za sodelovanje z različnimi organizacijami, izobraževalnimi ustanovami, podjetji in diplomacijo, v svojem okolju in v Sloveniji. Povezujejo se tudi z ostalimi slovenskimi in francoskimi društvi ter z društvi priseljencev s prostora bivše Jugoslavije. Organizirajo tudi humanitarno pomoč in nemalokrat pomagajo reševati različne birokratske zaplete.
Kot zanimivost lahko povemo, da so mnogi člani društva Francozi, ki na tak ali drugačen način negujejo stike s Slovenijo. Ob različnih individualnih ali skupnih sestankih in predstavitvah v okviru obiska, smo se pogovorili tudi z njimi. Zaradi vsega navedenega smo našli mnogo skupnih točk, saj tudi sami izvajamo podobne programe dela na področju kulture in izobraževanja priseljencev. Obenem pa je bila ravno priseljenska izkušnja tista, ki nas je vodila na obisk društva v Francijo.
Ob številnih pogovorih, v katerih smo izmenjali naše izkušnje, iskali potenciale za prihodnje sodelovanje ter se pogovarjali o morebitnih skupnih projektih, smo se dotaknili tudi zanimive in aktualne teme, ki se tiče potencialnega sodelovanja in odnosov dveh držav. V letu 2025 bo Nova Gorica namreč evropska prestolnica kulture. V frančiškanskem samostanu Kostanjevica pri Novi Gorici pa ležijo ostanki zadnjih članov francoske kraljeve rodbine Burbonov.
Karel X. je s svojim načinom vladanja prihajal v čedalje večja nasprotja s parlamentom in je leta 1830 sprožil tako imenovano julijsko revolucijo. Kralj je moral zapustiti prestol in skupaj z družino tudi Francijo. Najprej so odšli na Škotsko, v Edinburg, potem v Prago, leta 1836 pa so prišli v Gorico kot gostje grofov Coroninijev. Razlog, da so izbrali Gorico, je bilo milo goriško podnebje, pa tudi strah Karla X., da bi zbolel za kolero, ki je takrat razsajala po Evropi, v Gorici pa je ni bilo. Sedemnajst dni po prihodu v Gorico je devetinsedemdesetletni Karel X. umrl prav za kolero, kot edina žrtev epidemije tistega časa v Gorici. Ko je bolan ležal in umiral, je skozi okno svoje sobe gledal na Kostanjevico. Izrazil je željo, da bi ga pokopali v tej samostanski cerkvici. Tako je Kostanjevica postala »Mali St. Denis«, saj vsi francoski kralji, razen treh, počivajo v baziliki St. Denis severno od Pariza. Karel X. je edini francoski kralj, ki je pokopan zunaj Francije, in edini kralj, ki je pokopan v Sloveniji.
Kar nekaj časa so se francoske oblasti neuspešno trudile preseliti posmrtne ostanke Burbonov v St. Denis. Zdaj pa gre sodelovanje v nasprotno smer. Nova Gorica in St. Denis bi lahko postala pobratena mesta, kar bo poglobilo medkulturni dialog med državama in omogočilo dolgoročno sodelovanje ter potenciale za različne kulturne ali izobraževalne projekte.
Za konec bi se radi še enkrat zahvalili gostiteljicama za topel sprejem, saj sta ob vsem delu organizirali tudi prekrasno izkušnjo druženja s člani društva, kjer so nas na mizi za pokušino čakale premnoge dobrote, tako iz slovenske kot tudi francoske gastronomske ponudbe.
S Erasmusom u Francusku
St. Etienne, 21.11.2022.
S Burjom širom Europe u okviru programa Erasmus+
U okviru projekta Buduće perspektive znanja provodimo mobilnosti osoblja kako bismo poboljšali prakse neformalnog obrazovanja manjina u Sloveniji
Ovaj put smo išli u St. Etienne, opušteni francuski gradić s nešto manje od 200.000 stanovnika koji se nalazi se odmah do Lyona, drugog po veličini francuskog grada. Ondje ima sjedište Društvo francusko slovenskog prijateljstva (Association France Slovénie), čija je predsjednica prof. dr. Tatiana Dumas Rodica i počasna konzulka Republike Slovenije u Francuskoj. Zajedno s kolegicom Ninom Intihar ugostile su nas na mobilnosti osoblja u obrazovanju odraslih koje provodimo u sklopu programa Erasmus+.
Udruga djeluje već gotovo dva desetljeća, od 2003. godine. Povezuje slovensku zajednicu u regiji i potiče Slovence u Francuskoj na aktivno sudjelovanje u izgradnji interkulturalnog dijaloga između dviju država. Za mnoge Slovence udruga predstavlja autentični kontakt izvan domovine, a često i odskočnu dasku za uspješnu integraciju u francusko društvo.
Kroz različite projekte članovi udruge promoviraju Sloveniju, njeguju slovensku kulturu i kulturnu baštinu te jačaju različite kompetencije za bolju integraciju Slovenaca koji žive u Francuskoj. Članovi udruge sukreiraju brojne projekte obrazovnog karaktera. Riječ je uglavnom o promicanju školskih razmjena, pomoći učenicima i povezivanju s raznim institucijama za cjeloživotno učenje odraslih.
Organiziraju događaje na području kulture i organiziraju predstavljanje slovenskih umjetnika, pisaca ili slovenskih filmova u Francuskoj. Sudjeluju i u projektima gospodarskog karaktera kao što je npr. slovenska prisutnost na raznim promotivnim sajmovima ili na prezentacijama slovenskih turističkih atrakcija i gastronomije.
Velik dio aktivnosti posvećen je pojedincima, uglavnom mladim Slovencima, koji dolaze u Francusku studirati ili stjecati iskustvo i znanje. Udruga takvim osobama pomaže konkretnim informacijama o studiju, zapošljavanju i životu u Francuskoj. Udruga je vrlo otvorena i uvijek nastoji surađivati s raznim organizacijama, obrazovnim institucijama, poduzećima i diplomacijom, kako u njihovom okruženju tako i u Sloveniji.
Povezuju se i s drugim slovenskim i francuskim udrugama te s udrugama iseljenika s područja bivše Jugoslavije. Organiziraju i humanitarnu pomoć, a nerijetko pomažu u rješavanju raznih birokratskih zavrzlama. Kao zanimljivost možemo reći da su mnogi članovi udruge Francuzi, koji na ovaj ili onaj način održavaju kontakte sa Slovenijom.
Tijekom raznih pojedinačnih ili zajedničkih susreta i prezentacija u sklopu posjete, razgovarali smo i s njima. Zbog svega navedenog pronašli smo dosta dodirnih točaka, jer i sami provodimo slične programe rada na području kulture i obrazovanja iseljenika. Istovremeno, upravo nas je iseljeničko iskustvo navelo da posjetimo udrugu u Francuskoj.
Tijekom brojnih razgovora u kojima smo razmjenjivali iskustva, tražili potencijale za buduću suradnju i razgovarali o mogućim zajedničkim projektima, dotakli smo se i jedne zanimljive i aktualne teme o potencijalnoj suradnji i odnosima dviju država. Nova Gorica će 2025. godine biti Europska prijestolnica kulture. U franjevačkom samostanu Kostanjevica kraj Nove Gorice leže posmrtni ostaci posljednjih članova francuske kraljevske obitelji Bourboni.
Karlo X. je svojim načinom vladanja sve više dolazio u sukob s parlamentom, te je 1830. pokrenuo tzv. Srpanjsku revoluciju. Kralj je morao napustiti prijestolje i Francusku zajedno sa svojom obitelji. Najprije su otišli u Škotsku, u Edinburgh, potom u Prag, a 1836. došli su u Goricu kao gosti grofova Coronini. Razlog zašto su odabrali Goricu bila je blaga gorička klima, kao i strah Karla X. od kolere koja je tada harala Europom, a u Gorici je nije bilo. Sedamnaest dana nakon dolaska u Goricu sedamdesetdeveto godišnji Karel X. umire od kolere, kao jedina žrtva tadašnje epidemije u Gorici.
Dok je bolesnik ležao na samrti, kroz prozor svoje sobe gledao je Kostanjevicu. Izrazio je želju da bude pokopan u ovoj samostanskoj crkvi. Tako je Kostanjevica postala „Mali St. Denis”, jer svi francuski kraljevi, osim trojice, počivaju u bazilici sv. Denisa sjeverno od Pariza. Karlo X. jedini je francuski kralj koji je pokopan izvan Francuske i jedini kralj koji je pokopan u Sloveniji.
Dugo su francuske vlasti bezuspješno pokušavale premjestiti ostatke Bourbona u St. Denis. No sada suradnja ide u suprotnom smjeru. Nova Gorica i St. Denis bi mogli postati gradovi pobratimi, što će produbiti međukulturni dijalog između dviju zemalja i omogućiti dugoročnu suradnju i potencijal za razne kulturne ili obrazovne projekte.
Na kraju se još jednom zahvaljujemo domaćinima na toploj dobrodošlici jer su uz sav posao organizirali i prekrasno druženje s članovima udruge gdje nas je na stolu čekalo pregršt delicija kušati, kako iz slovenske tako i iz francuske gastronomske ponude.
Visiting France with Erasmus+
St.Etienne, 21.11.2022
INSTITUTE BURJA EXPLORING EUROPE UNDER ERASMUS+
Under the Future Perspectives of Knowledge project, we implement staff learning mobility to improve the practices of non-formal education for minorities in Slovenia
This time we went to St. Etienne, a laid-back French town with a population of just under 200,000, which lies right next to Lyon, France’s second-largest city. The French-Slovenian Friendship Association (Association France Slovénie) is based there, whose president is also the honorary consul of the Republic of Slovenia in France, prof. Dr. Tatiana Dumas Rodica. Together with our colleague Nina Intihar, they hosted us on staff mobilities in adult education, which we carry out as part of the Erasmus+ program.
The association has been operating for almost two decades, since 2003. It connects the Slovenian community in the region and encourages Slovenians in France to actively participate in building intercultural dialogue between the two countries. For many Slovenians, the association represents a homely and authentic contact outside their homeland and is often a springboard for successful integration into French society.
Through various projects, the association members promote Slovenia, nurture Slovenian culture and cultural heritage, and strengthen multiple competencies to integrate better Slovenians living in France. Members of the association co-create many projects of an educational nature.
They promote school exchanges, help students and connect with various institutions for the lifelong learning of adults. They organize events in the field of culture and organize the presentation of Slovenian artists, writers or Slovenian films in France. They also participate in projects of an economic nature, such as Slovenian presence at various promotional fairs or presentations of Slovenian tourist attractions and gastronomy.
Many activities are dedicated to young Slovenians who come to France to study or gain experience and knowledge. The association helps such individuals with concrete information about studies, employment and life in France. The association is very open, and they constantly strive to cooperate with various organizations, educational institutions, companies and diplomacy in the french environment or Slovenia. They also connect with other Slovenian and French associations and with associations of immigrants from the former Yugoslavia. They also organize humanitarian aid and often help solve various bureaucratic complications. Interestingly, many members of the association are French, who maintain contact with Slovenia in one way or another.
We also spoke with them during various individual or joint meetings and presentations as part of the visit. Because of all of the above, we found many common points as we implement similar work programs in the culture and education of immigrants. At the same time, the immigrant experience led us to visit the association in France. During many conversations in which we exchanged our experiences, looked for potentials for future cooperation and talked about possible joint projects, we also touched on a fascinating and current topic concerning potential collaboration and relations between the two countries.
In 2025, Nova Gorica will be the European capital of culture. In the Franciscan monastery of Kostanjevica near Nova Gorica lie the remains of the last members of the French royal family of the Bourbons.
With his way of ruling, Charles X came into increasing conflict with the parliament, and in 1830 he launched the so-called July Revolution. The king had to leave the throne and France together with his family. They first went to Scotland, to Edinburgh, then to Prague, and in 1836 they came to Gorica as guests of the Coronini counts. The reason they chose Gorica was the mild climate of Gorica, as well as Charles X’s fear of contracting cholera, which was spreading throughout Europe at the time, but there was no such thing in Gorica.
Seventeen days after arriving in Gorica, the seventy-nine-year-old Karel X died of cholera, as the only victim of the epidemic at that time in Gorica. When the patient lay dying, he looked at Kostanjevica through the window of his room. He expressed his wish to be buried in this monastery church. Thus, Kostanjevica became “Little St. Denis”, as all French kings, except for three, rest in the Basilica of St. Denis north of Paris. Charles X is the only French king who is buried outside of France, and the only king who is buried in Slovenia.
For quite some time, the French authorities tried unsuccessfully to move the remains of the Bourbons to St. Denis. But now the cooperation is going in the opposite direction. Nova Gorica and St. Denis could become twin cities, which will deepen the intercultural dialogue between the two countries and enable long-term cooperation and potential for various cultural or educational projects.
Ultimately, we would like to thank the hosts for the warm welcome. In addition to all the work, they also organized a wonderful experience of socializing with the association members. Many delicacies were waiting to taste on the table, both from the Slovenian and the French gastronomic offer.
Vizitka
Zavod Burja
Ulica XIV. Divizije 10
3272 Rimske Toplice
e: info@zavod-burja.si
M: +386 41 577 074
Akreditacija Erasmus+ podeljena Zavodu Burja