• English
info@zavod-burja.si
Zavod Burja
  • O zavodu
  • Kdo smo
    • Cilji delovanja
    • Podporniki
  • Aktivnosti
  • Dogodki
  • Projekti
    • Mladi zEKO
    • Prihodnje perspektive znanja
    • Kulturni zEKO
    • Druge perspektive znanja
    • Projekt 7D
      • Učilnica 7D
    • Manjšinske zgodbe
    • Manjšinska mladinoteka
    • Nove perspektive znanja
    • JSKD
    • Odprte roke
  • Menu
  • Youtube
  • Facebook

Tudi jeseni 2021 smo združeni ustvarjali skupaj

Rimske Toplice, 23.12.2021

V okviru projekta #ustvarjajmodalje so pripadniki različnih manjšinskih skupnosti prikazali svoje ročne spretnosti. V okviru projekta Republika Titanik nam je aforist Budimir Milosavljević v KD Rimske Toplice 17.12.2021 predstavil svojo istoimensko knjigo. V okviru projekta Balkan ekspres pa sta urednici Ivana Novak in Ivana Stipić Lah uredili pet podcastov, katere vam z veseljem predstavljamo.

Tudi v letu 2021 nas je zaznamovala epidemija COVID-19, z njo povezane restrikcije ter omejen nabor možnosti pri druženju, izražanju, predvsem pa ustvarjanju. V ta namen smo se znotraj našega Zavoda Burja in ciljnih skupin dobro povezali med seboj in našli ustrezne načine, da smo lahko izvedli zastavljeni program dela. Veliko ustvarjalnega dela projekta #ustvarjajmodalje smo zaradi ukrepov naredili kar od doma. Povezovali in družili smo se preko skype-a, nekajkrat pa smo se dobili tudi v živo, da smo razstavili svoje izdelke in izvedli tudi mentorske delavnice z našima akademskima umetnikoma, mojstrom grafike Mihom Eričem in mojstrom ilustracije in stripa, Izarjem Lunačkom.

Izvedli smo tudi literarni večer v sklopu projekta Republika Titanik, v okviru katerega se nam je v KD Rimske Toplice v petek, 17.12.2021 predstavil aforist in kolumnist Budimir Milosavljević. Lokalni krajan Rimskih Toplic, ki se je pred mnogimi desetletji, kot študent preselil iz Srbije v Slovenijo, nam je predstavil svojo knjigo Republika Titanik, katera vsebuje izbor njegovih aforizmov, ki jih je v minulih letih objavljal v različnih časopisih in revijah. Budimir nam je skozi svojo izkušnjo podal izkušnjo človeka, ki raziskuje tako svoje stare kot tudi nove korenine, se spogleduje z različni identiteti in se trudi biti zbran tako v mirnih kot tudi nemirnih vodah svojega življenja, ki ga na nek način povezuje s plovbo znamenite ladje.

Za popolnoma novo doživetje pa sta poskrbeli naši urednici in multimedijski strokovnjakinji, Ivana Novak in Ivana Stipić Lah, ki sta združili moči in izdelali ter uredili pet različnih podcastov, ki smo jih združili skozi projekt Balkan ekspres. Dr. Andrej Šprah je spregovoril o pomenu dediščine jugoslovanske kinematografije in jugoslovanske rock glasbe, tako za priseljence kot na večinsko slovensko družbo. Popularni stripar Izar Lunaček pa je podoben pomen kulturne dediščine orisal skozi strip. Sarajevska novinarka in pisateljica Adriana Kuči se je pred mnogimi leti preselila v Slovenijo. Spregovorila je o pomenu boljšega razumevanja med narodi bivše Jugoslavije. V peti epizodi spoznamo direktorja fotografije in kinematografa Mustafo Mustafića, ki je pred kratkim v Ljubljani promoviral svoj novi dokumentarec Slike iz življenja bosanskega filma, na katerem se podpiše tudi kot scenarist in režiser.

Vsi projekti so bili v letu 2021 sofinancirani preko programa Etn-2021 s strani Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, z namenom boljšega medkulturnega dialoga in razumevanja med narodi bivše Jugoslavije.

Specifični cilji projektov so se nanašali na izvedbo ustvarjalnih delavnic in aktivnosti, ki pripomorejo k razumevanju  pripadnikov glede pomembnosti ohranjanja in prenosa kulture v novo okolje, njihovih možnostih glede umetniškega izražanja, izboljšanje znanja, spretnosti in veščin na področju ročnih spretnosti, oblikovanja, literarnega izražanja ter multimedijskih vsebin. Spodbujanje ustvarjalnosti naših pripadnikov ter iskanje inovativnih rešitev v najbolj kriznih časih, tudi s pomočjo digitalnih orodij in medijev, so za nas prioritetni.

Projekti so združevali različne ciljne skupine – manjšinske pripadnike s področja nekdanje Jugoslavije, predvsem Hrvaške, Bosne in Hercegovine in Srbije, ki živijo v Republiki Sloveniji.

V času sovpadanja z globalno pandemijo COVID – 19 smo aktivnosti projekta morali prilagoditi realnostim in omejitvam pri izvajanju fizičnih aktivnosti. Skladno s tem smo se zatekli h kombiniranim načinom dela in poleg izvedbe klasičnih delavnic našli alternativne spletne kanale ustvarjanja in izvajanja aktivnosti ter ozavestili prepričanje med pripadniki, da umetnost in ustvarjalnost tudi v najbolj kriznih časih predstavljata priložnost, navdih in motivacijo za ustvarjanje ter spodbujata različne oblike izobraževanja in povezovanja. Z uporabno spletnih orodij smo želeli pripadnike spodbuditi k iskanju fleksibilnih pristopov izražanja, ohranjanja in promocije manjšinske kulturne dediščine, s katerimi bodo pripadniki lahko promovirali in tržili svoje kulturne proizvode.

V projektnih aktivnostih smo povezovali ljubiteljsko – tradicionalno manjšinsko kulturo ter manjšinsko urbano kulturo ter posledično omogočali kakovosten medgeneracijski prenos kulturne dediščine priseljencev. S projekti smo preko kombinacije raznovrstnih fizičnih in spletnih projektnih aktivnosti vzpostavili skupni ustvarjalni in izobraževalni prostor ter v procese ustvarjanja vključili vrednote medkulturnosti, s ciljem negovanja in razvijanja manjšinskih kulturnih vsebin ter krepitve prepoznavnosti različnih manjšinskih skupnosti v Sloveniji.

Kultura človeka opredeljuje kot družbeno bitje, prispeva k oblikovanju njegove individualne in kolektivne identitete ter ohranja njegovo dostojanstvo. Kultura različnosti je temeljni pogoj sožitja v skupnem evropskem prostoru, zato je zaveza k negovanju vsakršne raznolikosti, tudi etnične, še toliko bolj pomembna pri sprejemanju posameznika v sodobnem svetu.

Pred vami je katalog nastalih izdelkov v projektu. Želimo vam prijetno listanje!

Pred vami so tudi podcasti projekta Balkan ekspres. Uživajte v poslušanju!

Zavod Burja

GALERIJA

Vizitka

Zavod Burja
Ulica XIV. Divizije 10
3272 Rimske Toplice
e: info@zavod-burja.si
M: +386 41 577 074

Varstvo osebnih podatkov

Akreditacija Erasmus+ podeljena Zavodu Burja

Partnerji

PartnerjiPartnerji

Partnerji

PartnerjiPartnerji
Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije je dne 17.12.2019 Zavodu Burja podelilo Status organizacije v javnem interesu na področju kulture.
Delovni obisk pri Kulturno informativnem centru (KIC) mesta Zagreb EP1: Dediščina jugoslovanske kinematografije Dr. Andrej Šprah – Podkast...
Scroll to top