SKLEPNI MULTIPLIKATIVNI DOGODEK PROJEKTA MANJŠINSKA MLADINOTEKA
Laško, 31. 5. 2021
Zavod Burja iz Rimskih Toplic je v ponedeljek 31. maja izvedel tretji, sklepni multiplikativni dogodek projekta Manjšinska mladinoteka. Dogodek je bil organiziran v prostorih OC – Kina v Laškem. Vodila sta ga Damir Hauptman, vodja projektne skupine in stand up komik Admir Baltić.
Dogodek je bil sprva načrtovan za december 2020 a je prijavitelj s soglasnostjo nacionalne agencije MOVIT zaradi restrikcij in zdravstvenega rizika, povezanega z epidemijo COVID, podaljšal rok za izvedbo do začetka julija 2021. Pred tem so bili izdelani ključni trije rezultati projekta, namenjeni mladim manjšinskim pripadnikom za iskanje inovativnih pristopov izražanja, ohranjanja in promocijo manjšinske kulturne dediščine ter ustvarjanje privlačnih in fleksibilni metod, s katerimi bodo lahko promovirali in tržili svoje kulturne proizvode ter izkoriščali prednosti poznavanja različnih kultur in jezikov.
Gre za spletno učilnico Manjšinska videoteka, publikacijo s smernicami za večjo vključenost mladih Manjšinski kompas ter vodnik po manjšinskih točkah v lokalnih skupnostih Naša kultura v našem mestu. Vsi ti rezultati so bili lansko jesen predstavljeni na multiplikativnih dogodkih pri projektnih partnerjih v Novi Gradiški na Hrvaškem in v Tavankutu v Srbiji.
Na dogodku so se zbrali predstavniki organizacij civilne družbe, ki so vključeni v delo z mladimi, mladimi z manj priložnostmi in manjšin – Srbskega kulturno prosvetnega društva Desanka Maksimović Celje, Mladinskega centra Celje, Šolskega, mladinskega in otroškega centra Laško, KD Anton Aškerc iz Rimskih Toplic, Zavoda Marija Vera in Občine Laško. Prireditelje veseli, da sta se organizatorjem pridružila tudi dva predstavnika iz tujine, in sicer Nina Intihar, predstavnica društva Association France–Slovénie iz St. Etienna iz Francije in Matic Germovšek, predstavnik krovne evropske zveze manjšin FUEN iz Flensburga v Nemčiji. Dogodek so spremljali tudi predstavniki lokalnih in nacionalnih medijev.
Po uvodnih in pozdravnih besedah je Damir Hauptman predstavil projekt Manjšinska mladinoteka. Nosilec projekta je Zavod Burja, projektni partnerji pa še slovenska Center za mlade CEZAM Ruše, Hrvaško kulturno prosvetno društvo Matija Gubec Tavankut iz Srbije ter Društvo Studio B iz Nove Gradiške na Hrvaškem. Pridružena partnerja projekta sta tudi Mladinski center Celje in pa Hrvaška turistična skupnost Slovenije.
Projekt je bil odobren s strani Evropske komisije, v okviru strateških partnerstev programa Erasmus+. Izvedba projekta je trajala od maja 2019 do junija 2021. Osrednji namen mednarodnega projekta je bil vzpostaviti konzorcij manjšinsko mladinskega partnerstva za razvoj inovativnih pristopov na področju kreativnega manjšinskega turizma in kulturne dediščine. Poudarek je bil na aktivnem sodelovanju mladih pripadnikov manjšin, mladih z manj priložnostmi ter ostalih mladih iz partnerskih držav – Slovenije, Hrvaške in Srbije.
Obiskovalci dogodka so si med drugimi ogledali dva dokumentarna filma, posneta za spletno izobraževanje Manjšinska videoteka: Razvoj in nove tehnologije, posnet v organizaciji Matija Gubec v Tavankutu in Novi časi, posnet v CEZAM-u Ruše. Režiser vseh šestih filmov, ki so bili posneti za namen oblikovanja spletne učilnice, je priznan in nagrajevan hrvaški režiser Branko Ištvančić.
Ogledu filmov je sledila predstavitev drugih dveh intelektualnih rezultatov projekta. Prvi je publikacija s strateškimi smernicami za večjo socialno vključenost Manjšinski kompas, v oblikovanju katere sta sodelovala tudi priznana slovenska kulturnika – pisatelj in režiser Goran Vojnović ter akademski umetnik in ilustrator Izar Lunaček. Drugi je brošura Naša kultura v našem mestu, turistični vodnik po točkah lokalne manjšinske kulturne dediščine.
Udeleženci, ki so sodelovali pri izdelavi intelektualnih rezultatov, so izboljšali raven svojih znanj, spretnosti in veščin. Razvili so občutek za pobudo, samospoštovanje in podjetništvo ter izboljšali svoje digitalne in medkulturne kompetence. Udeleženci so pridobili tudi potrdilo Youthpass za priznavanje učnih izidov.
Ob koncu dogodka je potekala neposredna interakcija z udeleženci glede projekta in uporabe intelektualnih rezultatov. Vsi udeleženci so bili pozvani k uporabi spletnega tečaja in spodbujeni, da k udeležbi pozovejo tudi svoje ciljne skupine. Z izvedbo dogodka je bilo različnim deležnikom poslano enotno sporočilo projekta – delo z mladimi z manj priložnostmi je dolgotrajen proces, ampak enkrat, ko je ta cilj uresničen, ravno ti mladi spodbujajo najintenzivnejše spremembe različnih družb.
Po koncu predstavitve so udeleženci sodelovali še pri snemanju promocijskega filma projekta Manjšinska mladinoteka, ki bo na humoren način prikazal projektne aktivnosti.
Tako organizatorji kot tudi ostali partnerji se zahvaljujemo vsem udeležencem za izkazan interes, pri tem pa upamo, da bodo rezultati našega dela koristili vsem osebam, ki delajo na področju neformalnega izobraževanja z mladimi ter končni ciljni skupini projekta – mladim z manj priložnostmi.
Vsi intelektualni rezultati tega projekta so prosto dostopni ter na voljo za pregled in prenos na spletni strani projekta.
Vljudno vabljeni k uporabi!
ZAVRŠNI MULTIPLIKATIVNI DOGAĐAJ PROJEKTA MANJINSKA MLADINOTEKA
Laško, 31. 5. 2021.
U ponedjeljak, 31. svibnja, Institut Burja iz Rimskih Toplica održao je treći, posljednji multiplikativni događaj projekta Manjinska mladinoteka. Događaj je organiziran u prostorijama OC – Kino u Laškom. Vodio ga je Damir Hauptman, voditelj projektnog tima i stand up komičar Admir Baltić.
Događaj je prvotno planiran za prosinac 2020. godine, ali je podnositelj zahtjeva, uz suglasnost nacionalne agencije MOVIT, produžio rok za provedbu zbog ograničenja i zdravstvenih rizika povezanih s epidemijom COVID do početka srpnja 2021. godine. usmjerenog na mladu manjinu članovi trebaju tražiti inovativne pristupe izražavanju, očuvanju i promicanju manjinske kulturne baštine te stvoriti atraktivne i fleksibilne metode za promicanje i tržište svojih kulturnih proizvoda i ubiranje blagodati poznavanja različitih kultura i jezika.
To je online tečaj Manjinska videoteka, publikacija sa smjernicama za veće uključivanje mladih Manjinski kompas te vodič po manjinskim točkama u lokalnim zajednicama Naša kultura u našem mjestu. Svi su ovi rezultati predstavljeni prošle jeseni na multiplikativnim događanjima kod projektnih partnera u Novoj Gradiški u Hrvatskoj i u Tavankutu u Srbiji.
Događaj je okupio predstavnike organizacija civilnog društva uključenih u rad s mladima, mladima s manje mogućnosti i manjinama – Srpskog kulturno-prosvjetnog društva Desanka Maksimović Celje, Centra mladih Celje, Školskom, omladinskom i dječjem centru Laško, KD Anton Aškerc iz Rimskih Toplica, Instituta Marija Vera i Općine Laško. Prije svega, organizatori su zahvalni što su se događaju pridružila dvoje predstavnika iz inozemstva, a to su Nina Intihar, predstavnica Udruge Association France–Slovénie iz St. Etienna iz Francuske i Matic Germovšek, predstavnik krovne organizacije europskih manjina FUEN iz Flensburga u Njemačkoj. Događaj su pratili i predstavnici lokalnih i nacionalnih medija.
Nakon uvodnih i pozdravnih riječi Damir Hauptman predstavio je projekt Manjinska mladinoteka. Nositelj projekta je Zavod Burja iz Rimskih Toplica a projektni partneri su još slovenski Centar za mlade CEZAM Ruše, Hrvatsko kulturno prosvjetno društvo Matija Gubec Tavankut iz Srbije te Udruga Studio B iz Nove Gradiške. Pridruženi partneri projekta su još Centar za mlade Celje te Hrvatska turistička zajednica Slovenije.
Projekt je odobren od strane Europske komisije u okviru strateških partnerstva programa Erasmus+. Provedba traje od svibnja 2019. do siječnja 2021. Osrednji cilj međunarodnog projekta je uspostava partnerskog konzorcija za razvoj inovativnih pristupa na području kreativnog manjinskog turizma i kulturne baštine. Naglašen je na aktivnom sudjelovanju mladih pripadnika manjina, mladih s manje mogućnosti te ostalih mladih iz partnerskih država – Slovenije, Hrvatske i Srbije.
Posjetitelji događaja pogledali su dva dokumentarna filma, snimljena za svrhu online tečaja Manjinska videoteka: Razvoj i nove tehnologije, snimljen kod Matija Gupca iz Tavankuta te Novo vrijeme, snimljen u CEZAM-u Ruše. Svih šestih filmova, snimljenih za svrhu obrazovanja i online tečaja, režirao je priznani i nagrađivani hrvatski redatelj Branko Ištvančić.
Poslije pregleda filmova predstavljena su druga dva intelektualna rezultata projekta. Prvi je publikacija sa strateškim smjernicama za veću socijalnu uključenost Manjinski kompas, u oblikovanju kojeg su sudjelovala i dva priznata slovenska kulturna radnika – pisac i redatelj Goran Vojnović te akademski umjetnik i ilustrator Izar Lunaček. Drugi je brošura Naša kultura u našem mjestu, turistički vodič po točkama lokalne manjinske kulturne baštine.
Sudionici koji su sudjelovali u stvaranju intelektualnih rezultata poboljšali su razinu svojih znanja, vještina i sposobnosti. Razvili su osjećaj inicijative, samopoštovanja i poduzetništva te poboljšali svoje digitalne i interkulturalne kompetencije. Sudionici su također dobili Youthpass certifikat za priznavanje pridobivenih znanja.
Na kraju događaja slijedila je neposredna interakcija s sudionicima u vezi projekta i upotrebe intelektualnih rezultata. Svi sudionici bili su pozvani da koriste online tečaj te ohrabreni, da k tome pozovu i svoje ciljne skupine. Kroz događaj svim je sudionicima bila poslana jedinstvena poruka projekta – rad s mladima s manje mogućnosti je dugotrajan proces, ali jednom kad se postigne cilj upravo ti mladi pokreću najintenzivnije promjene u društvu.
Organizator kao i ostali partneri zahvaljujemo svima koji su tom prilikom iskazali svoj interes a pri tom se nadamo da će rezultati našeg rada koristiti svim osobama, koji rade na području neformalnog obrazovanja s mladima i ciljnim skupinama projekta – mladima s manje mogućnosti.
Svi intelektualni rezultati ovog projekta su dostupni za pregled i prijenos na službenoj stranici projekta.
Pridružite nam se!
Vizitka
Zavod Burja
Ulica XIV. Divizije 10
3272 Rimske Toplice
e: info@zavod-burja.si
M: +386 41 577 074
Akreditacija Erasmus+ podeljena Zavodu Burja