SPLETNI TEČAJ
DOKUMENTARNI FILM
VIDEO zEKOteka
OKOLJSKA TRAJNOST zEKOteka
VPRAŠALNIK
Permakultura in samooskrbno gospodarstvo
1. Kaj je permakultura in kakšne prednosti prinaša za okolje?
Permakultura je način oblikovanja trajnostnih sistemov, ki temelji na opazovanju narave in posnemanju njenih vzorcev. Prednosti permakulture za okolje vključujejo izboljšano upravljanje virov, zmanjšanje odpadkov, ohranjanje biotske raznovrstnosti in povečano samozadostnost v lokalnem okolju.
2. Kako lahko vzpostavimo samooskrbno gospodarstvo v našem lokalnem okolju?
Vzpostavitev samooskrbnega gospodarstva v lokalnem okolju vključuje spodbujanje lokalne pridelave hrane, recikliranje in ponovno uporabo virov ter spodbujanje lokalnih trgov in sodelovanja med skupnostmi.
3. Kako permakultura prispeva k trajnostni pridelavi hrane?
Permakultura spodbuja trajnostno pridelavo hrane z uporabo naravnih sistemov, kot so biodiverziteta, kompostiranje, uporaba deževnice, gojenje več vrst rastlin skupaj (polikultura) in zmanjšanje uporabe kemikalij. To prispeva k boljši varnosti preskrbe s hrano in manjši obremenitvi okolja.
Spodbujanje okoljske trajnosti skozi umetnost
4. Kako lahko umetnost in kreativnost pripomoreta k ozaveščanju ljudi o okoljskih vprašanjih?
Umetnost lahko preko različnih medijev, kot so slike, gledališče, filmi in glasba, pritegne pozornost in čustva ljudi, kar pomaga pri ozaveščanju o okoljskih vprašanjih in spodbuja razpravo ter spremembe v vedenju.
5. Kako lahko umetniki uporabijo svoje talente za spodbujanje trajnostnega načina življenja?
Umetniki lahko ustvarijo dela, ki opozarjajo na okoljske izzive in spodbujajo trajnostne prakse. Prav tako lahko sodelujejo pri projektih, ki uporabljajo reciklirane materiale in poudarjajo recikliranje.
6. Kateri so primeri umetniških projektov, ki so prispevali k boljšemu varovanju okolja?
Primeri takšnih projektov vključujejo umetniške instalacije iz recikliranih materialov, grafiti in murali z okoljsko tematiko ter dokumentarne filme o okoljskih problemih.
Plastika in okolje
7. Kako plastika vpliva na okolje in ekosisteme?
Plastika lahko onesnažuje okolje, ogroža morske organizme in ptice ter povzroča dolgoročno škodo zaradi počasne razgradnje. Mikroplastika pa lahko prodre v prehranjevalno verigo.
8. Kako se skupnosti vključijo v boj proti plastičnemu onesnaženju?
Skupnosti se lahko vključijo s kampanjami za zmanjšanje uporabe plastike, organizacijo čistilnih akcij, podporo recikliranju in spodbujanjem ponovne uporabe.
9. Kako lahko recikliranje plastike pomaga zmanjšati njeno negativno okoljsko vpliv?
Recikliranje plastike zmanjšuje potrebo po novi plastiki, prihrani energijo in zmanjšuje količino odpadkov, ki končajo na odlagališčih ali v naravi.
10. Kaj je krožno gospodarstvo in kako lahko prispeva k boljši uporabi plastike?
Krožno gospodarstvo spodbuja ponovno uporabo, recikliranje in obnovljive vire, kar prispeva k boljši uporabi plastike in zmanjšanju odpadkov. Namesto linearnega modela “proizvajaj, uporabljaj, zavrzi” krožno gospodarstvo spodbuja “proizvajaj, uporabljaj, recikliraj.”
Akcije mladih za preurejanje javnih površin
11. Zakaj je pomembno, da mladi sodelujejo pri preurejanju javnih (zelenih) prostorov v svojem mestu?
Mladi lahko sodelovanjem pri preurejanju javnih prostorov prispevajo k izboljšanju svojega okolja, povečanju skupnostnega duha ter spodbujajo trajnostno rabo javnih površin.
12. Katere korake lahko mladi sprejmejo, da organizirajo akcije za preurejanje in zagotavljanje trajnosti javnih površin v svoji skupnosti?
Mladi lahko organizirajo čistilne akcije, vrtnarske projekte, uporabijo umetnost za okrasitev javnih prostorov ali sodelujejo pri načrtovanju trajnostnih mestskih prostorov.
13. Kako lahko te akcije spodbujajo okoljsko ozaveščenost in trajnostno rabo prostora?
Te akcije spodbujajo ozaveščenost o pomembnosti ohranjanja javnih prostorov in jih uporabljajo kot primere trajnostne rabe prostora, ki koristi celotni skupnosti. S tem lahko spodbujajo trajnostne prakse in vedenje med prebivalci.
Ponovna uporaba in recikliranje
14. Kako lahko vsak posameznik prispeva k ponovni uporabi in recikliranju v svojem domu?
Vsak posameznik lahko prispeva k ponovni uporabi in recikliranju v svojem domu z izvajanjem preprostih, okolju prijaznih praks (ločeno zbiranje odpadkov, zmanjšanje uporabe plastike, recikliranje elektronike, kompostiranje, večkratna uporaba, nakupovalne navade, zmanjšanje energije itd.).
15. Kakšni so primeri ustvarjalnih načinov ponovne uporabe odpadnih materialov?
Ponovna uporaba odpadnih materialov lahko privede do številnih ustvarjalnih in inovativnih projektov (izdelava pohištva, izdelava nakita, preoblikovanje oblačil, izdelava nakupovalnih torb, umetnost iz odpadnih materialov, izdelava stenskih polic, izdelava lutk in igrač itd.).
16. Kako recikliranje vpliva na zmanjšanje količine odpadkov in ohranjanje naravnih virov?
Recikliranje prispeva k trajnostnemu ravnanju z odpadki, zmanjšanju vpliva na okolje in ohranjanju naravnih virov za prihodnje generacije. Zato je spodbujanje in izvajanje recikliranja pomemben del prizadevanj za varstvo okolja in trajnostni razvoj.
zEKOteka KVIZ za pridobitev Youthpass 🙂
Vprašalnik zate
Prvi del vprašalnika je namenjen vpogledu v ciljno skupino našega projekta, na podlagi drugega pa boste pridobili svoj Youthpass certifikat.
Ko izpolniš vprašalnik, prejemeš svoj Youthpass certifikat v roku 7 dni po emailu.